Tüketim kültürü bağlamında çoçuk youtuberların değerlendirilmesi
Evaluation of child youtubers in the context of consumption culture
- Tez No: 694920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ AYŞE OĞUZHAN BÖREKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, İşletme, Journalism, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Son yıllarda ürünlerin tüketiciye sunulması ve tanıtılması noktasında geleneksel medya ve sosyal medya reklamları beraber kullanılmaktadır. Sosyal medya kanallarından YouTube, içerik üreticilerine (YouTuber), ürettikleri içerikler üzerinden reklam yapma fırsatı sunmaktadır. Böylelikle YouTuberların abonelerini tüketime teşvik ettiği düşünülmektedir. Bu varsayımdan yola çıkılarak, 12 YouTuber çocuğun ürettiği, 600 video içeriği tüketim kültürü bağlamında ele alınmıştır. Yapılan bu çalışmada niceliksel içerik analizi kullanılmıştır. Tüketim öğesinin hangi tür içeriklerde yoğun olarak yer aldığını belirlemek amacıyla video içerikleri 6 kategoriye ayrılmıştır. Ayrıca alışverişlerde sergilenen tüketim davranışının ortaya konulması için, alışveriş videoları da kendi içerisinde hazcı (hedonist) ve faydacı (pragmatist) tüketim olarak sınıflandırılmıştır. Yapılan sınıflandırmalar sonucunda, tüketim olgusuna tüm video kategorilerinde rastlanmıştır. İncelenen YouTuberların tüketim davranışlarının çoğunda hedonist tüketim görülmüştür. Gerçekleşen alışverişlerde de en çok oyuncak alışverişinin yapıldığı görülmüştür. Satın alma davranışları ve satın alınan ürünler değerlendirildiğinde ise, YouTuberların satın aldıkları ürünler ve alışveriş alışkanlıklarına bakılarak, izleyenleri tüketime ve hedonist davranışa yönlendireceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Traditional media and social media advertisements have been used together at the point of presenting and promoting the products to the consumer in recent years. YouTube is one of the social media channels which offers content producers (YouTuber) the opportunity to advertise on the content they produce. Thus, it is thought that YouTubers encourage their subscribers to consume. Based on this assumption, 600 video content produced by 12 YouTuber children was discussed in the context of consumption culture. In this study, quantitative content analysis was used. Video contents are divided into 6 categories in order to determine in which types of content the consumption item is heavily involved. In addition, in order to reveal the consumption behavior exhibited in shopping, shopping videos are also classified as hedonistic (hedonistic) and utilitarian (pragmatist) consumption. As a result of the classifications, the phenomenon of consumption was found in all video categories. Hedonistic consumption was observed in most of the consumption behaviors of the examined YouTubers. It was observed that the most toy shopping was done in the shopping category. When purchasing behaviors and purchased products are evaluated, it is thought that YouTubers will direct the viewers to consumption and hedonistic behavior by looking at the products they buy and their shopping habits.