A comparative analysis of the covered cultural components in8th grade english textbooks: The case of Kazakhstan and Turkey
8. sınıf ders kitaplarında yer alan kültürel unsurların karşılaştırılması: Kazakistan ve Türkiye örneği
- Tez No: 694928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bugün küreselleşme çağında, birçok dil bilen bir kişi toplumda özel bir yere sahiptir. Hepimiz biliyoruz ki, başka bir dili öğrenmek, mükemmel bir şekilde ustalaşmak her şeyden önce uluslararası ilişkilerde özel bir rol oynamaktadır. Şüphesiz, İngilizce modern dünyada küresel bir dildir. Bu dil dünyanın birçok ülkesinde konuşulmaktadır. Çeşitli durumlarda İngilizce konuşan ve kullananların sayısı, anadili İngilizce olanların sayısından daha fazladır. İngilizce öğrenimi her geçen gün ivme kazandığından ve dil kullanıldığı kültürden ayrılamayacağından, herhangi bir kültürün İngilizce öğretme materyallerindeki yansımasını araştırmak önemlidir. Diğer ulusların kültürel özelliklerini öğrenmek, kültürler arası sohbete başarılı bir şekilde dâhil olmamıza yardımcı olur. Bu nedenle, dilin kültürel açıdan yetkin kullanıcıları yetiştirmek de öğretmenlerin sorumluluğundadır; bu şekilde, EFL bağlamında kültür öğreniminin ana kaynağı olan ders kitapları, uygun şekilde kültürel bilgileri içermelidir. Bu amaçla Kazakistan ve Türkiye'de okutulan 8. sınıf İngilizce ders kitaplarında yer alan kültürel öğeler üzerine karşılaştırmalı bir çalışma yapılmıştır. Bu ders kitaplarının kültürel öğeleri ne kadar kapsadığını ve verilen ders kitaplarında hangi kültür türünün diğerlerinden daha baskın olduğunu görmek için bu çalışma yapılmıştır. Ayrıca çalışma, Yuen'in (2011) Four-P (products, practices, perspectives and persons) çerçevesinin hangi bileşeninin materyallerde ağırlıklı olarak yer aldığını ortaya koymaya çalıştı. Çalışma sonucunda, English Plus ve Upswing English arasında sunulan kültürel öğelerin sayısında önemli bir fark ortaya çıkmıştır. Ders kitaplarının kaynak kültürü, hedef kültür ve uluslararası hedef kültürü tanıtma konusunda farklılıklara sahip olduğu tespit edilmiştir. Genel olarak, hem English Plus hem de Upswing English'in, öğrencilerin EFL bağlamında dilsel ve kültürel bilgilerini geliştirmeye yardımcı olan uygun öğrenme/öğretme materyalleri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, in the era of globalization, a person who knows many languages occupies a special place in society. We all know that learning another language, mastering it perfectly, first of all, plays a special role in international relations. Without a doubt, English is a global language in the modern world. This language is spoken in many countries around the world. The number of non-native users speaking and using English in various circumstances exceeds those who are native speakers. Since English language learning is gaining momentum every day and as the language cannot be untied from the culture in which it is used, it is important to check out the reflection of any culture in EFL materials. Learning the cultural peculiarities of other nations helps us to be involved in cross-cultural conversation successfully. Therefore, raising culturally competent users of the language is also the responsibility of teachers; in this manner, the textbooks as the main source of culture learning in the EFL context should contain cultural information appropriately. Towards this end, a comparative study was conducted on covered cultural elements of 8 th grade English textbooks of Kazakhstan and Turkey. In order to see how far these coursebooks cover cultural elements and which type of culture predominates over others in the given textbooks. Moreover, the study tried to reveal which component of Yuen's (2011) Four-P (products, practices, perspectives and persons) framework is mainly involved in the materials. The study results have revealed a significant difference in the number of presented cultural elements between English Plus and Upswing English. It has been found out that textbooks have dissimilarities in introducing home/source culture, target culture, and international target culture. Overall, it has been concluded that both English Plus and Upswing English are the appropriate learning/teaching materials assisting in developing learners' linguistic and cultural knowledge in the EFL context.