Küresel rekabet çerçevesinde Türkiye'de incir üretimi ve dış ticareti: Aydın ili özelinde bir inceleme
Fig production and foreign trade in Turkey within the framework of global competition: A dissection specific to Aydın province
  1. Tez No: 694927
  2. Yazar: HANDE ERTEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE IŞIL ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tarım sektörü ülkeler açısından stratejik olan bir sektördür ve ekonomik kalkınmada etkin bir role sahiptir. Türkiye pek çok tarım ürününün yetiştirilmesine uygun iklim ve toprak yapısına sahip olması nedeni ile geniş bir tarımsal ürün yelpazesine sahiptir ve belirli tarım ürünlerinde de uluslararası piyasada söz sahibidir. Türkiye'nin uluslararası piyasada en rekabetçi olduğu tarım ürünlerinden birisi incirdir. Türkiye'nin küresel tarım ürünleri pazarında öncü konumda olmasını sağlayan incirin Türkiye'de pek çok çeşidi yetiştirilmesine rağmen, kurutulmuş hali ile uluslararası pazarda etkili olan türü“sarılop”türüdür. Söz konusu incirin Türkiye'de en fazla yetiştirildiği yer Ege Bölgesi'nde yer alan Aydın ilidir. Tüm ilçelerinde incir yetiştirilen ve kurutulan Aydın ili Türkiye'nin ihraç ettiği kuru incirin neredeyse tamamını karşılamaktadır. Burada yetiştirilen incir Türkiye'nin tarım ürünleri ihracatını önemli ölçüde etkilediği gibi Aydın ilinin de ekonomik kalkınmasına büyük katkı sağlamaktadır. Üretiminden dış ticaretine Aydın İli, Ege Bölgesi ve sonuçta Türkiye ekonomisi için oldukça önemli bir tarımsal ürün olan incirin yetiştiriciliğinden kurutulmasına, işleme aşamasından pazarlanmasına kadar çeşitli sorunlar söz konusudur ve ilgili sorunlar hem rekolteyi hem de ihracat hacmini etkilemektedir. Uluslararası piyasalarda Türkiye'nin daha rekabetçi olabilmesi için ilgili sorunların üstesinden gelmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The agricultural sector is a strategic sector for countries and has an active role in economic development. Turkey has a wide range of agricultural products due to its climate and soil structure suitable for the cultivation of many agricultural products and has a say in the international market for certain agricultural products. One of the agricultural products for which Turkey is the most competitive in the international market is figs. Although many varieties of fig are grown in Turkey, the prominent type is the“sarilop”type which is effective in the international market with its dried form. The mentioned fig type grown in Aydın Province, located in the Aegean Region in Turkey, Aydın Province, where figs are grown and dried in all its districts, meets almost all of the dried figs exported by Turkey. The figs grown here have a significant impact on Turkey's export of agricultural products, as well as making a great contribution to the economic development of Aydın. Fig is a very important agricultural product for the economy of Aydın Province, Aegean Region and ultimately Turkey, however, there are various problems concerning fig production, drying, processing and marketing in the country. Related problems affect both yield and export volume. Turkey needs to overcome the related issues in order to be more competitive in international markets.