Öğretim süresinde oyun temelli uygulamaların meta-analizi
Game-based applications during teaching period meta-analysis
- Tez No: 694935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Eğitimde bireyi amaçlarına ulaştıran yegane araç eğitimdir. Bireyi sadece birey için değil tüm toplum için yaratıcı ve yenilik yapabilir hale getirir. Bu nedenle birçok araştırmacının stratejiler üzerine çalışmalar yürüttüğünü görmekteyiz. Oyun yoluyla öğretme, başkalarıyla iletişim kurma ve etkileşim kurma yeteneğini geliştirmek için müfredatla ilgili hedeflere ulaşmaya yardımcı olan bir eğitim aracı olduğu için bu, stratejilerden biri olmuştur. Eğitsel oyunlar, zihni düşünmeye teşvik ettiği için zihinsel yönü geliştirir, böylece olumlu sınıf etkileşimini büyük ölçüde artırır, öğrencinin öğrendiklerine anlam vererek ilgi- eğlenceyi birleştirir ve geleneksel öğretim yöntemlerinden uzaklaşır. Öğrenci sadece bir bilgi alıcısıdır. Bu çalışmada, oyunların eğitime etkisini ortaya çıkarmak için 2000-2021 yılları arasında yapılan nicel çalışmaların incelendiği, öğretim sürecinde oyun temelli uygulamaları bilmek için boyutsal bir analiz kullanılmıştır. Çalışma, ulaşılan 1810 uluslararası ve yerel araştırmadan oluşmuş, ancak meta-analize dahil edilme kriterleri uygulandıktan sonra bu kriterlere uyan 44 çalışma onaylanmıştır. Öğretim sürecinde oyun temelli uygulamaların etki büyüklüğü değerinin akademik başarı üzerinde olumlu ve önemli bir etkiye sahip olduğunu gösteren çalışma sonucunda, sonuçlara dayalı olarak elde edilen verilerle orantılı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Education is the only means that leads the individual to achieve his goals in education. It makes the individual capable of creativity and innovation, results of Education do not benefit only the individual but include the entire society. Therefore, we see that many researchers are conducting studies on strategies that help in the development of education. Education through play is one of these strategies as it is an educational tool that helps in achieving goals related to the curriculum to develop the ability to communicate and interact with others. Educational games develop the mental aspect as they encourage the mind to think so that it greatly increasing the positive classroom interaction. As well as giving meaning to what the student learns where it combines between the interest and fun and moves away from traditional teaching methods in which the student is merely a recipient of information. In this study, Meta Analysis was used in order to know the effect of the use of games in education, where the quantitative studies conducted between the year 2000-2021 were examined to find out the effect of games on education. The study consisted of 1810 international and local studies that were reached, but after applying the inclusion criteria in the meta-analysis, 44 studies were approved that conformed to those criteria. As a result of the study, which showed that the impact value of applications of game-based in education has a positive and important impact on academic success, and based on the results, suggestions were made that are commensurate with the results that have been reached.