Okul öncesi ve ilköğretim kademelerinde oyun temelli uygulamaların meta-analizi ile meta-tematik analizinin karşılaştırılması
Comparison of meta-analysis and meta-thematic analysis of game-based applications in preschool and primary education levels
- Tez No: 853000
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ BATDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmada okul öncesi ve ilköğretim kademelerinde oyun temelli uygulamaların eğitim süreçleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesine yönelik karma-meta yöntemi ile incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ulusal ve uluslararası düzeyde mevcut veri tabanlarından ulaşılan nicel ve nitel boyutlu yürütülmüş çalışmaların analizi yapılmıştır. Çalışmanın nicel boyutunu oluşturan meta-analiz sürecinde oyun temelli uygulamaların okul öncesi ve ilköğretim kademelerine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın nitel boyutunu oluşturan meta-tematik analiz sürecinde ise oyun temelli uygulamaların eğitim süreçlerindeki bilişsel, sosyal-duygusal, dil gelişimine, devinimsel alana etkisi ve oyun temelli uygulamaların olumsuz özellikleri araştırılmıştır. Çalışmanın meta-analiz sürecine dahil edilen çalışmalardan erişilen veriler CMA programıyla analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonuçları oyun temelli uygulamalar öğrencilerin akademik başarısına olumlu katkı sağladığı yönündedir. Çalışmanın meta-tematik analiz sürecinde erişilen veriler içerik analizine tabi tutulmuş ve bu süreçte Maxqda programından yararlanılmıştır. Yapılan analizler oyun temelli uygulamaların aktif öğrenme süreçlerini desteklediği, sosyalleşme, işbirlikli öğrenme, derse karşı olumlu tutum geliştirme bağlamında öğrenme ortamlarına olumlu katkı sağladığı yönündedir. Ayrıca oyun temelli uygulamalar anlamlı ve kalıcı öğrenmeler sağlaması yönünden eğitim yaşantılarında kazanımlara erişebilme açısından kolaylık sağlamaktadır. Bu bağlamda okul öncesi ve ilköğretim kademesinde oyun temelli uygulamaların meta-analiz meta-tematik analizle etkililiği karşılaştırılarak sunulması literatüre katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of game-based applications on educational processes in pre-school and primary education levels using the mixed-meta method. For this purpose, quantitative and qualitative studies accessed from existing databases at national and international levels were analyzed. In the meta-analysis process, which constitutes the quantitative dimension of the study, the effects of game-based applications on pre-school and primary education levels were examined. In the meta-thematic analysis process, which constitutes the qualitative dimension of the research, the effects of game-based applications on cognitive, social-emotional, language development, and kinesthetic field in educational processes and the negative characteristics of game-based applications were investigated. The data accessed from the studies included in the meta-analysis process of the study were analyzed with the CMA program. The results of the analysis indicate that game-based applications contribute positively to the academic success of students. The data accessed during the meta-thematic analysis process of the study was subjected to content analysis and the Maxqda program was used in this process. The analysis shows that game-based applications support active learning processes and contribute positively to learning environments in the context of socialization, cooperative learning, and developing positive attitudes towards the course. In addition, game-based applications make it easier to achieve gains in educational life as they provide meaningful and permanent learning. In this context, it is anticipated that presenting game-based applications in pre-school and primary education by comparing their effectiveness with meta-analysis and meta-thematic analysis will contribute to the literature.