Yürütücü işlev beceri temelli gelişim destek programının okul öncesi dönem çocuklarının yürütücü işlev becerileri üzerine etkisi
The effect of executive function skill-based development support program on preschool children's executive function skills
- Tez No: 790909
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜDRİYE YILDIZ BIÇAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, yürütücü işlev beceri temelli gelişim destek programının 60-72 aylık çocukların yürütücü işlev becerilerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın deney grubuna 2 öğretmen, 50 çocuk ve çocukların ebeveynlerinin dahil edilmiştir. Çalışmada nicel ve nitel araştırma yaklaşımlarını içinde barındıran karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın nicel boyutunda çocukların yürütücü işlev becerilerini değerlendirmek amacıyla Downes ve ark. (2017) tarafından geliştirilen ve araştırmacılar tarafından Türk çocuklarına uyarlaması yapılan“Okul Öncesi Yürütücü Görev Değerlendirme (Preschool Executive Task Assessment-PETA)”aracı ön test ve sont test olarak kullanılmıştır. Çalışmanın nitel boyutunda ise öğretmenlerin yürütücü işlev becerileri hakkında görüşlerini almak ve ihtiyaç analizi yapmak, program uygulandıktan sonra programın etkililiğini ve uygulama sürecini değerlendirmek amacıyla öğretmenlerle ve ebeveynlerle görüşme formları kullanılarak görüşmeler yapılmıştır. Yapılan ihtiyaç analizi sonuçlarına göre Yürütücü İşlev Beceri Temelli Gelişim Destek Programı Öğretmen Eğitim Programı ve Aile Katılımlı Yürütücü İşlev Beceri Temelli Gelişim Destek Programı şekillendirilerek uzman görüşüne sunulmuş ve programa son hali verilmiştir. Aile Katılımlı Yürütücü İşlev Beceri Temelli Gelişim Destek Programında yer alan 2 sınıf etkinliği ve 1 aile katılımı etkinliği 10 hafta boyunca uygulanmıştır ve ardından son test olarak Okul Öncesi Yürütücü Görev Değerlendirme aracı kullanılmıştır. Sonuçlara nicel olarak bakıldığında Yürütücü İşlev Beceri Temelli Gelişim Destek Programının etkililiğini değerlendirmek amacıyla ön test ve son test puanları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of executive function skill-based development support program on executive function skills of 60-72 months old children. The experimental group of the study included 2 teachers, 50 children and their parents. Mixed research method, which includes quantitative and qualitative research approaches, was used in the study. In order to evaluate the executive function skills of children in the quantitative dimension of the study, Downes et al. (2017) and adapted for Turkish children by researchers, the“Preschool Executive Task Assessment (PETA)”tool was used as a pre-test and post-test. In the qualitative aspect of the study, interviews were conducted with teachers and parents using interview forms in order to get the opinions of teachers about executive function skills and to make a needs analysis, to evaluate the effectiveness of the program and the implementation process after the program was implemented. According to the results of the needs analysis, Executive Function Skill-Based Development Support Program Teacher Training Program and Executive Function Skill-Based Development Support Program with Parent Participation were shaped and presented to the expert opinion and the program was finalized. 2 classroom activities and 1 family participation activity in the Executive Function Skill-Based Development Support Program with Family Participation were applied for 10 weeks, and then the Preschool Executive Task Evaluation tool was used as a post-test. When the results are looked at quantitatively, pre-test and post-test scores were compared in order to evaluate the effectiveness of the Executive Function Skill-Based Development Support Program.