Age and gender normalization in kinship verification
Akrabalık doğrulamasında yaş ve cinsiyet normalizasyonu
- Tez No: 694944
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMDİ DİBEKLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Derin öğrenme kullanarak yüz görüntülerinden akrabalık doğrulaması, çözülmemiş ve araştırma topluluğunun artan dikkatini çeken ilginç bir problemdir. Bununla birlikte, en yeni akrabalık doğrulama sistemleri, farklı yaş ve cinsiyete sahip denekler arasında akrabalık doğrulamasında sorunlara neden olan yaş ve cinsiyete bağlı doğuştan gelen yüz özelliklerinden muzdariptir. Bu çalışmada, daha sağlam bir doğrulama modeli elde etmek hedefiyle akrabalık doğrulamasında yaş ve cinsiyete bağlı yüz özelliklerinin olumsuz etkisini azaltmak için çeşitli yöntemler öneriyoruz. Önerilen yaklaşım, deneklerin yaşını ve cinsiyetini modellemek ve tamamen ortadan kaldırmasa da akrabalık doğrulamasındaki etkilerini azaltmak için güncel üretken çekişmeli ağ mimarilerinin kapsamlı modelleme yeteneklerini kullanır. Ayrıca, üretici modellerin hem imge uzayı hem de öğrenilmiş uzayında gerçekleştirilen yaş ve cinsiyet normalizasyonunun bireysel ve birleşik etkileri üzerinde kapsamlı bir analiz yapıyoruz. Son olarak, normalizasyon sürecinde yüz kimliği bilgilerini daha fazla vurgulamanın etkisini araştırıyoruz. En yeni akrabalık doğrulama modellerinden birini temel alarak, cinsiyet normalizasyonunun, benzer ve farklı cinsiyetteki akrabalar arasındaki doğrulama performansı farkını %6' ya kadar azalttığını gösteriyoruz. Ayrıca, yaş ve cinsiyetin ortak normalizasyonunun, iki farklı akrabalık veri setinde akrabalık doğrulamasını %5 ve %10' a kadar arttırdığını gösteriyoruz. Bu nedenle bu tez, kullanılan akrabalık doğrulama sisteminin çekirdek mimarisinde değişiklik yapmadan yaş ve cinsiyet özelliklerini normalize ederek akrabalık doğrulamasının güvenilirliğini ve sağlamlığını geliştirmek için genel yaklaşımlar önermektedir.
Özet (Çeviri)
Kinship verification from facial images using deep learning is an interesting problem that is unsolved and gains growing attention of the research community. However, the most recent kinship verification systems suffer from age- and gender-related facial attributes that cause problems in kinship verification between subjects of different age and gender. In this study, we propose various methods to reduce the negative effect of the age- and gender-related facial attributes in kinship verification to achieve a more robust verification model. The proposed approach utilizes the comprehensive modeling capabilities of the recent generative adversarial network architectures to model the age and gender of subjects and reduce their effect in kinship verification, if not remove entirely. Furthermore, we conduct a thorough analysis over individual and combined effects of age and gender normalization, performed in both image and latent space of the generative models. Lastly, we investigate the impact of additional emphasis on the facial identity information during the normalization process. Taking one of the most recent kinship verification models as our baseline, we show that gender normalization has reduced the verification performance gap between subject pairs with the same and different gender, up to 6%. Furthermore, joint normalization of age and gender improves the kinship verification accuracy up to 5% and 10% on two different in-the-wild kinship datasets. Therefore, this thesis proposes generic approaches to improve the reliability and robustness of kinship verification by normalizing the age and gender attributes without making changes in the core architecture of the employed kinship verification system.