Yaş, cinsiyet ve uzaklığa göre VHIT normalizasyonu
Normalization of vhiT by age, sex and distance
- Tez No: 590421
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde semisirküler kanalların fonksiyonlarını belirlemek için en son geliştirilen vHIT testi kullanılmaktadır. Bu testle sağlıklı kişilerin semisirküler kanalları ayrı ayrı olarak kontrol edilmektedir. Bu testle kanalların VOR kazançları ve asimetri oranları tespit edilmektedir. Yapılan bu çalışmada yaş, cinsiyet ve uzaklığa göre VHIT normalizasyonunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ölçümler 0.5 m, 1 m ve 1.5 m mesafelerde yapılmıştır. Çalışmada yer alan 104 sağlıklı bireyin 54'ü kadın 50'si erkektir. Çalışmanın yapıldığı bireyler 20-68 yaş aralığındadır. Bireyler beş yaş grubuna (20-29, 30-39, 40-49, 50-59 ve 60-69) ayrılmıştır. vHIT ölçümleri, EyeSeeCam vHIT cihazla yapılmış ve bilgisayar yazılım programı ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın yapılabilmesi için çalışmaya ön hazırlık, kalibrasyon ve test aşamaları sırasıyla uygulanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayara aktarılarak kişisel veriler toplanmıştır. Bu veriler LARP, RALP ve lateral semisirküler kanal verileri bilgisayarda excel ortamına işlenmiş ve SPSS 25.00 İstatistik Paket Programında ise analizleri gerçekleştirilmiştir. LARP 0.5 m sağ arka (1.17), sol ön (1.33); 1 m sağ arka (1.13), sol ön (1.22); 1.5 m sağ arka (1.0) ve sol ön (1.27) ortalama VOR kazançları tespit edilmiştir. RALP 0.5 m sağ ön (1.25), sol arka (1.05); 1 m sağ ön (1.12), sol arka (0.96); 1.5 m sağ ön (1.11) ve sol arka (0.94) olarak belirlenmiştir. Laretal 0.5 m sağ (1.25), sol (1.33); 1 m sağ (1.19), sol (1.30); 1.5 m sağ (1.18) ve sol (1.19) olarak tespit edilmiştir. Lateral 60 msn 0.5 m'de sağ impuls (1.27), sol impuls (1.26); 1 m'de sağ impuls (1.22), sol impuls (1.23); 1.5 m'de sağ impuls (1.15) ve sol impuls (1.17) anlık kazanç olarak belirlenmiştir. Yine 80 msn 0.5 m'de sağimpuls (0.93), solimpuls (0.95); 1 m'de sağ impuls (0.89), sol impuls (0.88); 1.5 m'de sağ impuls (0.81) ve sol impuls (0.81) anlık kazanç olarak belirlenmiştir. Her üç uzaklıkta da LARP, RALP ve Lateral semisirküler kanallarında yaş grupları arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Cinsiyete göre 0.5m'de LARP erkekler lehine anlamlı bir fark tespit edilirken, RALP'te 0.5m'de kadınlar lehine anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Cinsiyetle lateral kanallarda anlamlı bir fark tespit edilememiştir. Lateral kanallarda anlı kazançları açısından 40 msn'de bütün uzaklıklarda sağ impulsta erkekler lehine anlamlı bir fark tespit edilmişken, 0-100 msn de sadece 0.5 m'de sağ impulsta erkekler lehine anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Asimetri kazancı açısından anlamlı bir fark tespit edilememiştir. Diğer taraftan bütün semisirküler kanallar ile ölçüm mesefeleri arasındaki ilişki düzeyini pearson korelasyonuna ait verileri yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the recently developed vHIT test is used to identify the functions of semicircular channels. With this test,the semicircular channels of healthy individuals are separately examined. VOR gains and asymmetry rates of the channels are determined in this test. In this study, the purpose is to determine VHIT normalization, depending on age, gender and distance. The measurements in the study were taken at distances of 0.5 m, 1 m, and 1.5 meters. Of 104 healthy individuals in the study, 54 were females, and 50 males. The individuals on whom the study was conducted ranged from 20 to 68 years old. They were divided into five age groups (20-29, 30-39, 40-49, 50-59 and 60-69). EyeSeeCam vHIT device was used for vHIT measurements, and a computer software program was employed for evaluation. In order for the study to be conducted, preparation, calibration and test stages were consecutively carried out. Personal data were collected by transferring the data obtained into a computer. Data about LARP, RALP and lateral semicircular channels were recorded in an Excel format, and the analysis process was achieved by using SPSS 25.00 Statistical Package Program. LARP was determined to have 0.5 m right back, (1.17), left front (1.33); 1 m right back (1.13), left front (1.22); 1.5 m right back (1.0) and left front (1.27) averages in VOR gains. RALP was seen to be 0.5 m right front (1.25), left back (1.05); 1 m right front (1.12), left back (0.96); 1.5 m right front (1.11) and left back (0.94). Lateral was determined to be 0.5 m right (1.25), left (1.33); 1 m right (1.19), left (1.30); 1.5 m left (1.18) and left (1.19). Lateral had a momentary gain of 1.27 at the right impulse at 60 msn 0.5 m, 1.26 at the left impulse; 1.22 at 1 m at the right impulse, 1.23 at the left impulse; 1.15 at 1.5 m at the right impulse and 1.17 at the left impulse. Also it was seen that there was a momentary gain of 0.93 at the right impulse at 80 msn 0.5 m, 0.95 at the left impulse, 0.89 at the right impulse at 1 m, 0.88 at the left impulse ; 0.81 at the right impulse and 0.81 at the left impulse at 1.5 m. There was statistically no difference between the age groups for all the three distances in LARP, RALP and lateral semicircular channels. While a significant difference was detected in males in LARP at 0.5, there was a significant difference in femalesin RALO at 0.5 m. That wasn't a significance difference between the genders as regards lateral channels. In terms of momentary gains, a significant difference was detected in lateral channels in males at the right impulse at40 msn in all distances, whereas there was a significant difference in males at the right impulse at 0.5 m between 0 and 100 msn. No significant difference was observed in terms of asymmetry gains. On the other hand, the level of correlation between all semicircular channels and measurement distances was displayed by Pearson correlation data.