Normal işiten bireylerde kemik yolu işitsel uyarılmış beyin sapı cevaplarının normalizasyonu
Normalization of bone conduction auditory evoked responses in normal hearing individuals
  1. Tez No: 385313
  2. Yazar: TUBA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İşitsel beyin sapı cevapları (ABR), günümüzde işitme yolunun periferal ve santral fonksiyonunun değerlendirilmesinde yaygın olarak kullanılan en önemli objektif testlerden birisidir. ABR' nin hava ve kemik yolu olmak üzere iki farklı uyaran yolunun olması ve böylece işitme kaybının tipi ve derecesi hakkında saf ses odyometrisine yakın sonuçlar sunması testin önemini artırmıştır. Genel olarak işitsel duyarlılığın belirlenmesi amacıyla uygulanan hava ve kemik yolu ABR testinde elde edilen en önemli veriler dalga latansları ve interpik latanslardır (IPL). Bu latanslara etki eden faktörlerden bazıları yaş ve cinsiyettir. Bu nedenle latans anomalilerinin saptanabilmesi için yaşın ve cinsiyetin dalga latansları üzerindeki etkisinin öngörülmesine ve bunun için de çeşitli yaş dönemlerinde normal işitenlere ait normal verilerin belirlenmesine gereksinim duyulmaktadır. Çalışmamızın amacı kemik yolu ABR yanıtlarında yaş ve cinsiyetin latans ve IPL üzerindeki etkisini ortaya koymak ve bu bilgiler doğrultusunda klinik normatif verileri oluşturmaktır. Çalışmamıza 10-60 yaş arası normal işitmeye sahip 100 olgu alınmış ve bunlar yaşlarına göre beş gruba ayrılmıştır (her bir grup 10 erkek ve 10 kadın toplam 20 kişiden oluşturulmuştur). Bütün olgulara 50, 30 10 dB nHL uyaran şiddetinde kemik yolu ABR testi yapılarak latans ve IPL'leri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Auditory Brainstem responses (ABR) nowadays is one of the most important objective tests commonly used in the evaluation of the peripheral and central functions of auditory pathway. Having two different stimuli, including air and bone conduction path of the ABR and thus increase the importance of the pure tone audiometry test closer the offer on the type and degree of hearing loss. In general, the wave latencies and interpeak latencies (IPL) are the most important data in air and bone ABR tests, used for determine auditory sensitivity. Gender and age of the patients are some of the factors affecting these latencies. Therefore, in order to detect latency anomalies, to predict the effect of age and gender on the wave latencies and there is need to determine the data of those with normal hearing in the various age periods in it. The aim of this study is to determine the effect of of gender and age in bone conduction ABR responses and to establish normative data on clinical data in this direction. In our study 100 person who hear normally between 10-60 years of age were included and divided into five groups according to their age (there was 10 men and 10 women in each group). All patients received 10, 30, and 50 dB nHL stimulus intensity in performing bone conduction ABR latency and IPL's were investigated.