Mechanical behavior of additively manufactured polymer composite structures and interfaces
Eklemeli imalat ile üretilen polimer kompozit yapıların ve arayüzeylerin mekanik özellikleri
  1. Tez No: 694950
  2. Yazar: MEHMET KEPENEKCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER ÖZERİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Eklemeli imalat (Eİ), katmanlı üretime dayanan bir üretim teknolojisidir. Eriyik yığma modellemesi (EYM), plastik üretimi için en uygun maliyetli ve yaygın Eİ tekniklerinden birisidir. EYM'nin önceki yıllardaki kullanımı PLA ve ABS gibi termoplastiklerle sınırlıyken, günümüzün filament teknolojileriyle beraber, üstün mekanik özelliklere sahip kompozit malzemelerin ve yapıların basılması mümkün hale gelmiştir. Çift nozullu sistemlerin sunduğu çok malzemeli baskı imkanı, farklı polimer türlerinden oluşan karmaşık geometrilerin üretilmesine olanak sağlamıştır. Tezin ilk kısmında, yukarıda bahsedilen teknolojiler kapsamında, iki farklı polimer malzemenin arayüzeylerinin mekanik davranışı incelenmiştir. Bu amaçla, EYM yöntemi ile PLA ve TPU malzemeleri kullanılarak çeşitli yapılar üretilmiş ve bu iki malzeme arasındaki arayüzey dayanımı mekanik testler ve sonlu eleman modellemesi yöntemiyle incelenmiştir. Sonuçlar, polimer malzemeler arasındaki oldukça zayıf olan arayüzey dayanımının, iç içe geçmeli geometriler aracılığıyla önemli ölçüde artırılabileceğini göstermiştir. EYM ile kompozit yapıların üretimine yönelik bir diğer yaklaşım ise katkılı polimer filamentlerin kullanılmasıdır. Kısa karbon fiber takviyeli poliamid (PA-CF), üstün mekanik özellikleri nedeniyle gelecek vaat eden kompozit filamentler arasındadır. Bu kompozitin mekanik özellikleri literatürde detaylı olarak çalışılmış olsa da, PA-CF filament kullanılarak üretilmiş hafif hücresel yapıların performansı bilinmemektedir. Tezin ikinci kısmında, basma testleri ve yüksek hızlı görüntüleme yoluyla PA-CF malzeme ile üretilmiş çeşitli hücresel yapıların mekanik performansı araştırılmıştır. Sonuçlar, hücresel PA-CF yapılarının, yüksek dayanım ve hafifliği aynı anda sağladığını göstermektedir. Bu tezde EYM yöntemi ile üretilmiş kompozit yapıların mekanik davranışının çeşitli yönleri araştırılmıştır. Deneysel veriler ve sonlu elemanlar yöntemi öngörüleri EYM yöntemi ile üretilen kompozitlerin çeşitli endüstriyel uygulamalar için büyük bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Bu yapıların arayüzey optimizasyonu ve darbe dayanımına ilişkin gelecekte yapılacak olan ilave çalışmalar, EYM üretim teknolojisinin yapısal malzeme alanındaki uygulamalarını artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Additive manufacturing (AM) is a technology based on the layer-by-layer production of parts. Fused filament fabrication (FFF) is one of the most cost-effective and popular AM techniques for the production of polymeric structures. While the initial use of FFF was limited to thermoplastics such as PLA and ABS, recent advances enabled the printing of composite materials and structures for superior mechanical performance. Multi-material printing through dual-nozzle systems offers a unique opportunity towards this end, enabling the production of complex geometries composed of different types of polymers. The first part of this thesis investigated one aspect of these composites – the mechanical behavior of the interfaces between two polymers. For this purpose, a range of PLA-TPU interfaces were produced by FFF, and the bonding between the two domains was investigated through mechanical testing and finite element modeling. The results demonstrated that the poor adhesion between the polymers can be significantly improved through the design of interlocking structures. Another common approach to the printing of composite structures by FFF is the utilization of polymer-matrix filaments with reinforcements. Short carbon fiber reinforced polyamide (PA-CF) is among the most promising composite filaments due to its excellent properties. While the mechanical characteristics of this specific composite have been widely studied, the corresponding performance of lightweight cellular structures made of PA-CF is not well known. The second part of this thesis investigated the mechanical performance of a wide range of cellular structures made of PA-CF through compression testing and high-speed imaging. The results show that cellular PA-CF structures provide a great combination of high strength and lightweight. The findings of the thesis show that FFF-produced composites offer great potential for load-bearing applications in a wide range of industries. Further optimization of the polymer-polymer interfaces will enable the reliable application of multi-material printing in load-bearing applications. The additional characterization of the PA-CF cellular structures will focus on their impact performance and will further expand the applications of FFF technology towards the design and manufacturing of energy absorbing structures.