İlkokul öğrencilerinin okuma alışkanlığı kazanmasını etkileyen faktörlerin belirlenmesi: Bir karma yöntem araştırması
Determining the factors affecting primary school students' acquisition of reading habits: A mixed method research
- Tez No: 694949
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP BALANTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İlkokul öğrencilerinin okuma alışkanlığı kazanmasını etkileyen faktörlerin belirlenmesinin amaçlandığı araştırma, nicel ve nitel yöntemin birlikte kullanıldığı karma yönteme göre gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel bölümüne ait bulguların araştırma grubunu Bursa ilinin Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım ilçelerinde bulunan 10 ilkokulun 3 ve 4. sınıflarında öğrenim gören 742 öğrenci oluşturmaktadır. Nicel bölüm verileri anket yoluyla toplanmıştır. Anket verileri SPSS programında analiz edilerek, yüzde ve frekans şeklinde tablolarda verilmiştir. Nitel bölüm ise Bursa ilinin Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım ilçelerinde bulunan 7 ilkokuldan toplam 15 sınıf öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Nitel bölümün araştırma verileri öğretmen görüş soruları ile toplanmıştır. Öğretmenlerin görüşme sorularına verdikleri cevaplar betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Nicel ve nitel bulgular ışığında, araştırmaya katılan öğrencilerin büyük bir bölümünün okuma alışkanlığına sahip oldukları; öğrencilerin okuma alışkanlığı kazanmasında cinsiyet, sınıf seviyesi, kardeş sayısı, anne baba okuryazar olma durumu gibi faktörlerin etkili olmadığı ancak öğrencilerin kendilerine ait odaya, kitaplığa, eve sahip olma durumlarının, kütüphaneye gitme sıklıklarının, düzenli olarak kitap okuyan ebeveynlere sahip olmalarının, ebeveynlerinin kitap hediye etmesinin, evde kitap okuma saati uygulaması yapılmasının, öğretmeninin kitap okumasının, okulda kitap okuma saati yapılmasının, arkadaşlarıyla kitaplar hakkında sohbet etmesinin, akranlarının boş zamanlarında kitap okumasının okuma alışkanlığı kazanmasında etkili olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
DETERMINING THE FACTORS AFFECTING PRIMARY SCHOOL STUDENTS' ACQUISITION OF READING HABITS: A MIXED METHOD RESEARCH The research, which aims to determine the factors that affect primary school students to acquire reading habits, was carried out according to the mixed method in which quantitative and qualitative methods are used together. The research group of the findings of the quantitative part of the research consists of 742 students studying in the 3rd and 4th grades of 10 primary schools in Nilüfer, Osmangazi and Yıldırım districts of Bursa. Quantitative section data was collected through a questionnaire. Survey data were analyzed in SPSS program and given in tables as percentage and frequency. Qualitative data were collected with a total of 15 classroom teachers from 7 primary schools in Nilüfer, Osmangazi and Yıldırım districts of Bursa. The research data of the qualitative part were collected with teacher interview questions. The answers given by the teachers to the interview questions were analyzed with the descriptive analysis method. In the light of quantitative and qualitative findings, most of the students participating in the research have reading habits; Factors such as gender, grade level, number of siblings, and being literate of parents are not effective in students' acquiring reading habits, but it can be said that students have their own room, library, house, frequency of going to the library, having parents who read regularly, parents gifting books It was concluded that the practice of reading a book at home, reading a book by the teacher, having a reading time at school, chatting with friends about books, and reading books in the spare time of their peers are effective in gaining reading habits.