Heteroseksüel ve heteroseksüel olmayan bireylerin ilişki doyumlarının cinsiyet rolleri ve özgünlük açısından incelenmesi
Investigation of heterosexual and non-heterosexual individuals of relationship satisfaction in terms of gender roles and authenticity
- Tez No: 694958
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER ÇUHADAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı heteroseksüel ve heteroseksüel olmayan bireylerin ilişki doyumlarının özgünlük düzeyleri ve cinsiyet rolleri açısından incelenmesidir. Bu sebeple, belirtilen değişkenlerin ilişkili olabileceği düşünülen gelişimsel dönem göz önünde bulundurularak, Türkiye'nin çeşitli illerinden 20-40 yaş arası farklı cinsel yönelimlere sahip 294 gönüllü ile çalışılmıştır. Araştırmanın veri toplama araçları; Kişisel Bilgi Formu, İlişki Doyumu Ölçeği, Özgünlük Ölçeği ve Bem Cinsiyet Rolleri Envanteri'dir. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 26 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada Tek Yönlü ANOVA, Bağımsız Gruplarda T-testi, Ki-Kare Analizi ve Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, bireylerin ilişki doyumunun cinsel yönelime göre farklılaşmadığı fakat cinsiyet rollerine göre farklılaştığı görülmüştür. İlişki doyumu ile özgünlük düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ek olarak, özgünlük düzeylerinin cinsiyet rollerine göre farklılaştığı ve cinsel yönelime göre farklılaşmadığı belirtilmiş; cinsiyet rolleri ve cinsel yönelim ilişkisinde ise anlamlı bir sonuca ulaşılamamıştır. Araştırma bulguları, var olan alanyazın ile genel anlamda tutarlı olup alanyazındaki diğer araştırmalarla desteklenerek açıklanmıştır. Son olarak, araştırmadaki sınırlılıklar göz önünde bulundurularak ilerideki araştırmalara katkı sağlayabileceği düşünülen önerilerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims is to examine the relationship satisfaction of heterosexual and non-heterosexual individuals in terms of authenticity levels and gender roles. For this reason, considering the developmental period that is thought to be related to the mentioned variables, 294 volunteers with different sexual orientations between the ages of 20-40 from various cities of Turkey were studied. Data collection tools of the research; Personal Information Form, Relationship Satisfaction Scale, Authenticity Scale and Bem Gender Roles Inventory. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 26 package programs were used to analyze the data. One-Way ANOVA, Independent Groups T-test, Chi-Square Analysis and Spearman Correlation Analysis were used in the study. As a result of the research, it was seen that the relationship satisfaction of individuals did not differ according to sexual orientation, but differed according to gender roles. A positive and significant relationship was found between relationship satisfaction and authenticity levels. In addition, it was stated that the levels of authenticity differed according to gender roles and did not varied according to sexual orientation; on the other hand, no significant result was reached in the relationship between gender roles and sexual orientation. Research findings are generally consistent with the existing literature and explained by supporting other studies in the literature. Finally, considering the limitations of the research, suggestions that are thought to contribute to future research are mentioned.