Cinsel doyum ile beden imajı ve benlik saygısı arasındaki ilişki
The relationship between sexual satisfaction, body image and self-esteem
- Tez No: 509380
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL ÇELİKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, cinsel hayatı olan yetişkin bireylerin başlıca sosyodemografik özellikleri ve cinsel yaşama dair değişkenleri dikkate alındığında cinsel doyum, beden imajı ve benlik saygısı bakımından aralarında fark olup olmadığını araştırmaktır. Yöntem: Araştırmanın örneklemi gönüllülük usulüne göre, internet üzerinden Surveey anket sistemine katılım sağlamış, heteroseksüel cinsel hayatı olan 266'sı kadın, 138'i erkek, toplam 404 erişkin birey ile yürütülmüştür. Araştırma kapsamında veri toplama araçları olarak Sosyodemografik Özellikler ve Veri Formu, Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği (GRCDÖ), Vücut Algısı Ölçeği (VAÖ) ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmamızın sonucunda katılımcıların cinsel doyumu ve beden imajı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu, cinsel doyumu ve benlik saygısı arasında ise negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca beden imajı ile benlik saygısı arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Demografik ve diğer özellikler içerisinde medeni durum, çalışma hayatı, gelir düzeyi ve cinsel yaşam düzenine göre RBSÖ puanlarının farklılık gösterdiği bulunmuştur. Ek olarak, cinsel yaşam düzeni ve eğitim düzeyine göre GRCDÖ puanlarının farklılık gösterdiği gözlenmiştir. Kadınlarda GRCDÖ ve RBSÖ ile yaş arasında, erkeklerde ise GRCDÖ ile yaş arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sonuç: Bu araştırma klinik olmayan örneklemdeki bireylerde cinsel doyum, beden imajı ve benlik saygısı arasındaki ilişkiyi değerlendirmek üzere oluşturulmuştur. Araştırmanın bulguları doğrultusunda hem kadın hem de erkek katılımcılarda cinsel doyum, beden imajı ve benlik saygısı kavramlarının ilişkili olduğu gözlenmiştir. Elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış ve gelecekte yürütülecek olan çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of thisstudy was to investigate the differences in terms of sexual satisfaction, body image and self-esteem in participants with various sociodemographic characteristics and sexual life variables. Methods: Thestudy was conducted with a total of 404 adult heterosexual individuals, including 266 females and 138 males who volunteered in the Surveey survey system online. All participants were given a Sociodemographic Characteristics and Data Form, the Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale (GRISS), the Body-Cathexis Scale (BCS) and the Rosenberg Self-Esteem Scale. Results: In our study, a significant positive correlation between participants' sexual satisfaction and body image, and a significant negative correlation between sexual satisfaction and self-esteem were observed. There was also a significant negative correlation between body image and self esteem. The RBSE scores differed in participants with various features of marital status, work life, income level and sex life patterns. In addition, it was observed thatthe GRISS scores differed between participants with different sex patterns and educational levels. There was a significant positive correlation between GRISS and RSSS in females and GRISS and age in males. Conclusion: This study was designed to assess the relationship between sexual satisfaction, body image, and self-esteem in individuals in a non-clinicalsample. It was observed that sexual satisfaction, body image and self-esteem have significant relationships in both male and female participants. Based on our findings, previous research are discussed and suggestions for future work are presented.