Ortaokul öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı ile sosyal duygusal öğrenme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Assessment of the relationship between digital game addiction and social emotional learning skills of secondary school students
- Tez No: 694995
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞRI ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırma, ortaokul kademesinde öğrenim gören öğrencilerin dijital oyun bağımlılığı ve sosyal duygusal öğrenme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2020-2021 eğitim öğretim döneminde Mersin ili merkez ilçelerinde (Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir) bulunan devlet okullarında öğrenim gören öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi, Mersin ili merkez ilçelerinin her birinden kolayda örnekleme ile ulaşılmış ortaokullarda öğrenim gören ve dijital oyun oynadığını belirten öğrencilerden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilmiş 394'ü erkek, 358'i kız toplam 752 katılımcıdan oluşmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, çocuklar için dijital oyun bağımlılığı ölçeği (ÇİDOBÖ) ve sosyal duygusal öğrenme becerileri ölçeği (SDÖBÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi, asgari önemli fark testi, tukey testleri, korelasyon ve regresyon yöntemlerine başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to examine the relationship between digital game addiction and social emotional learning skills of secondary school students. The universe of the research consisted of students studying in public schools in Mersin province central districts (Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir) in the 2020-2021 academic year. The sample of the research consisted of a total of 752 participants, 394 boys and 358 girls who stated that they played digital games, selected by convenience sampling method from students studying in secondary schools who were reached by convenience sampling from each of the central districts of Mersin. As data collection tools, personal information form prepared by the researcher, digital game addiction scale for children (CIDOSS) and social emotional learning skills scale (SDLL) were used. In the analysis of the data, descriptive statistics, independent sample t-test, one-way analysis of variance, minimum significant difference test, tukey tests, correlation and regression methods were used.