Gerçek ötesi çağda marka iletişimi
Brand communication in the post-truth era
- Tez No: 695004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırmanın ana amacı, marka sadakati ile gerçek ötesi kavramı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, marka iletişiminde önemli bir yere sahip olan marka sadakatinin katılımcılar tarafından algılanış biçimlerini ortaya koyma ve markalar ile ilgili elde ettikleri bilgilerin gerçekliğini algılayışlarında gerçek ötesi kavramının rolünü belirleme açısından önem taşımaktadır. Araştırma, katılımcıların gerçek ötesini algılayışında etkili olan marka sadakati boyutları konusu ile sınırlandırılmıştır. Bu çalışmanın araştırma grubunu, İstanbul il sınırları içinde yaşamını sürdüren 405 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak belirlenen online ankette, katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için“Kişisel Bilgi Formu”ve araştırma değişkenleri için“Marka Sadakati Ölçeği”,“Bilgi Kaynaklarına Güven Ölçeği”ve“Bilgi Bolluğuna Karşı Tepki Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma bulgularına bakıldığında demografik özelliklere göre marka sadakati ve gerçek ötesi algısının değiştiği, marka sadakati ile gerçek ötesi kavramı arasında güçlü pozitif bir ilişki bulunduğu ve bu ilişkinin medya araçlarını kullanım sıklığına göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main focus of the study is to assess the relationship between brand loyalty and the concept of post-truth. We find the study significant as it exhibits how the participants perceive brand loyalty which holds an important place in brand communication and the role of the concept of post-truth in perceiving the authenticity of the information they gathered on the brand. The study is limited to the concept of brand loyalty which affects the perception of post-truth of the participants. The study group consists of 405 participants who are currently living in İstanbul. An online questionnaire was used as a data collection tool, and in this questionnaire“Personal Information Tool”was used to identify the demographics of the participants,“Brand Loyalty Scale”,“Source of Information Trust Scale”and“Abundance of Information Response Scale”were used as study variables. After the evaluation we can state that the perceptions of brand loyalty and post-truth vary according to demographic characteristics, that there is a strong positive relationship between the concepts of brand loyalty and post-truth, and that this relationship varies on how frequent media tools are used by the participants.