Apartların dış cephe tasarımlarının öğrencilerin tercih ve iç mekân algılarına etkilerinin belirlenmesi (Afyonkarahisar örneği)
Determining the effects of the exterior design of aparts on the preference of the students and the interior perceptions (Afyonkarahi̇sar example)
  1. Tez No: 695028
  2. Yazar: MERVE MERAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SARIKAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmada ''apartların dış cephe tasarımlarının'' öğrencilerin apartları tercih etmelerinde ve iç mekân algılamalarında etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Afyonkarahisar'da bulunan 10 adet apartın dış cephe analizleri yapılmış ve bu apartlarda yaşayan 270 öğrenciye çalışma amacı doğrultusunda hazırlanan anket uygulanmıştır. Sonuçta araştırmaya katılan öğrencilerin %81'inin dış cephesi ilgi çekici olan binaların iç mekânlarının daha fazla merak uyandırdığını ve %69'unun ise dış cephe ile iç mekân tasarımının birbiriyle ilişkili olduklarını düşündükleri belirlenmiştir. Buna göre dış cephe tasarımlarının iç mekân algısı hakkındaki yönlendirici rolünün olduğu dü
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of“exterior design of aparts”on students' preference of aparts and their perception of interior space. For this purpose, exterior analyzes of 10 aparts in Afyonkarahisar were made and a questionnaire prepared for the purpose of working was applied to 270 students living in these aparts. As a result, it was determined that 81% of the students who participated in the study thought that the interiors of the buildings with interesting exteriors were more curious and 69% of them thought that the exterior and interior design were related. Accordingly, exterior designs are thought to have a guiding role on the perception of interior space.