Güneş enerjisi sisteminin Kütahya ilinde uygulanması ve doğal gazın kalorifer kazanlarında kullanılması durumlarının incelenmesi
  1. Tez No: 8801
  2. Yazar: YAVUZ KAYAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BATTAL KUŞHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Güneş enerjisinin konutlarda kullanılmasının Kütahya şartlarında durumu ile Doğal gazın kazanlarda kullanılması durumu incelenmiştir. BÖLÜM 2 de Güneş açıları ve sabitleri ele alınmış, BÖLÜM 3 'de ise düz toplayıcılar ve hesap metodları anlatılmıştır. BÖLÜM 4!de Kütahya ilinde düşünülen 14- daireli apartmanın sıcak su ihtiyacının Güneş enerjisinden karşılanması hesapları yapılarak, aylık faydalanma oranları hesaplanmış, Bu hesaplardan hareket ederek, tesisat ve sistem projeleri çizilmiştir. BÖLÜM 5' de Doğal gaz konusu işlenmiş ve kazan dönüştürmesinde dikkat edilmesi gereken konular belirtilmiştir. Kazan dönüştürme maliyeti hesaplanmıştır. Ülkemizin, Doğal gaz konusuna yabancı olması nedeniyle bu konuda fazla bilgi toplamak mümkün olmamıştır. Sonuç olarak hesaplanan durumlar için ekonomik olup olmadığı konusu işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the situations of the use of Sun ener gy in houses according to circumstances in Kütahya and the use of natural gas in boilers. Have been researched. In part 2, the sun angles and courses have been deter mined and in part 3r flat collectors and calculation methots have been mentioned. In part 4, the cost supplying the need of hot water of a 14 flat apertmönt block in Kütahya the monthy rate of share from this energy have been estimeted. According to the se calculations, we have drawn installetion and system pro jects. In part 5 * we have indicated the points that must be taken into consideretion while changing the boilers. And the cost of it has been calculated. Since the use of natural gas is not widespread in our country. It Mas not possible to gether sufficient informati on on this subject. As a result we have tried to explain whether or not it is economical to use these systems for the calculated positi ons. \