Büyük verinin göç yönetiminde kullanımı
The use of big data in migration management
  1. Tez No: 695030
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ATSIZELTİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada göç yönetiminde önemli hükümetlerarası kurumlardan Uluslararası Göç Örgütü'nün (IOM) Veri İnovasyon Dizini'nde yer alan projeler temel alınarak göç yönetiminde büyük verinin kullanımı betimsel içerik analizi yöntemiyle ele alınmıştır. Öncelikle göç yönetimi tarihi ve literatürü değerlendirilmiş, daha sonrasında büyük verinin tanımı, kapsamı, etik bağlamında ortaya çıkardığı tartışmalar ve göç alanında kullanımı analiz edilmiştir. Veri İnovasyon Dizini'nde yer alan projeler kullandıkları veri kaynaklarına göre (telefonla arama kayıtları, sosyal medya, dünya gözlem verileri ve diğer kaynaklar) sınıflandırılmış; verileri elde etme biçimleri, verilerin alındıkları kurumlar, verilerin odaklandığı göç süreci, projelerin teorik bağlamları değerlendirilmiştir. Bu projeler, göç yönetiminin tanımında da yer aldığı gibi bütün paydaşların (göçmenler, devletler, şirketler vb.) fayda elde edeceği; göçmenlerin korunmasının ve ülkelerin göçü kontrolünün önemli temalar olarak öne çıktığı çalışmalar olarak belirmektedir. Projelerin veri kaynakları ve kaynak kurumlar bakımından büyük çeşitlilik gösterdikleri; inovatif veri kaynaklarıyla diğer veri kaynaklarının birlikte kullanıldıkları, veri kaynaklarının dünyadaki ülkeler bakımından oldukça geniş bir kapsama sahip olduğu; projelerin göçmenlere yönelik tutum, göçü anlama ve yordama, entegrasyon, koruma, kontrol ve örnekleme konu başlıkları etrafında toplandıkları ve bu başlıklarda göç yönetimini güçlendirdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of big data in migration management is analyzed with descriptive content analysis method using the projects in Data Innovation Directory of International Organization for Migration (IOM), one of the important intergovernmental agencies in migration management. First of all, the history and literature of migration management were evaluated, then the definition, scope, ethical debates and use of big data in the field of migration were analyzed. Projects in the Data Innovation Directory were classified according to the data sources they used (phone call records, social media, world observation data and other sources); the methods of obtaining the data, the institutions from which the data were obtained, the migration process that the data focused on, and the theoretical contexts of the projects were evaluated. These projects, as included in the definition of migration management, stand out as studies that all stakeholders (immigrants, states, companies, etc.) will benefit from the process and that protection and control of migrants emerge as important themes. It has been found that projects show great diversity in terms of data sources and source institutions, innovative data sources are used together with other data sources, data sources have a great extent in terms of the countries they covered, projects are clustered around attitudes toward migrants, understanding and forecasting migration, integration, protection, control and sampling.