Opiyat kullanım bozukluğu olan bireylere uygulanan psikoeğitimlerin bireylerin baş etme stratejileri ve anksiyete düzeylerine etkisi
Effects of psychoeducation on coping strategies and anxiety levels of individuals with opiate use disorder
  1. Tez No: 695033
  2. Yazar: NESTEREN UYGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR TARI CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı, psikoeğitimlerin bireylerin baş etme stratejileri ve anksiyete düzeylerine etkisini Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi AMATEM kliniğinde tedavi gören, 18-50 yaş arası opiyat kullanım bozukluğu tanısı almış 65 erkek hastanın oluşturduğu örneklemle incelemektir. Araştırmada veri toplamak amacıyla Demografik Bilgi Formu, Başa Çıkma Tutumları Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. Verileri analiz etmek amacıyla SPSS paket programı kullanılarak değişkenler arası ilişkileri incelemek için Pearson korelasyon analizi ve Spearman sıra farkları korelasyon analizi; gruplar arası farkları incelemek için Bağımlı Gruplar T-testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar testi, Bağımsız Gruplar T-testi, Mann WhitneyU testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Kruskall Wallis testleri yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre katılımcıların psikoeğitimler sonrasında genel başa çıkma tutumları, kendine yardım, yaklaşım ve uyum sağlama puanlarının anlamlı düzeyde yükseldiği; sakınma-kaçınma, kendine ceza ve anksiyete puanlarının ise azaldığı görülmüştür. Psikoeğitim öncesi ve sonrası bazı değişkenler arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Bu bulgular doğrultusunda sonuçlar ayrıntılı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of psychoeducation on individuals coping strategies and anxiety levels with a sample of 65 male patients aged 18-50 years who were treated at the AMATEM clinic of Erenköy Psychiatric and Neurological Diseases Training and Research Hospital. Demographic Information Form, Coping Attitudes Scale and Beck Anxiety Inventory were used to collect data in the study. Pearson correlation analysis and Spearman rank difference correlation analysis to examine the relationships between variables using the SPSS package program to analyze the data; Dependent Groups T-test, Wilcoxon Signed Ranks test, Independent Groups Ttest, Mann Whitney-U test, One-Way Analysis of Variance and Kruskall Wallis tests were used to examine the differences between groups. According to the results of the research, the general coping attitudes, self-help, approach and adaptation scores of the participants increased significantly after the psychoeducation; avoidance, self-punishment and anxiety scores decreased. Significant relationships were found between some variables before and after psychoeducation. In line with these findings, the results are discussed in detail.