Opiyat kullanim bozukluğu olan hastalarda kan homosistein ve S100B düzeylerinin değerlendirilmesi
The assessment of blood homocysteine and S100B levels in patients with opiate use disorders
  1. Tez No: 466484
  2. Yazar: SEDA YILDIRIM ÖZBEK
  3. Danışmanlar: UZMAN İKBAL İNANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Opiyat kullanım bozukluğu, kullanımı ile ilişkili olarak belirgin problemlere yol açmasına karşın, opiyat kullanımının tekrarlandığı ve sürdürüldüğü bir dizi fizyolojik, davranışsal ve bilişsel belirtiler kümesidir.Opiyat kullanım bozukluğu, yoksunluk, tolerans, aşerme gibi klinik belirtilere neden olan karmaşık nörobiyolojik süreçleriiçeren bir hastalıktır. Homosistein sitotoksik bir aminoasittir, S100B ise trofik ve nörotoksik etkileri olan kalsiyum bağlayıcı bir peptiddir. Bu çalışmanın amacı, opiyat kullanım bozukluğu olan hastalarda kan homosistein ve S100B düzeylerini incelemek ve opiyat kullanım bozukluğundaki nörobiyolojik süreçlerde olası rollerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntemler: Araştırmaya, Şubat - Haziran 2016 tarihleri arasında Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği Alkol ve Madde Araştırma Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) polikliniğine başvuran DSM-5 tanı ölçütlerince 'Opiyat Kullanım Bozukluğu' tanısı konulan, yatarak takip edilen dahil edilme kriterlerine uyan 30 hasta alındı. Kontrol grubu olarak 30 sağlıklı gönüllü çalışmaya alındı. Katılımcılarla görüşmede Sosyodemografik Veri Formu, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği, Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği uygulandı. Hasta grubunu oluşturan bireylere ayrıca Bağımlılık Şiddetini Belirleme Ölçeği, Madde Aşerme Şiddeti Ölçeği ve Klinik Opiyat Yoksunluk Ölçeği uygulandı. Çalışmaya alınan hastaların ilk kan örnekleri psikiyatrik görüşme tamamlandıktan sonra yoksunluk bulgularının ortaya çıktığı dönemde alındı. Hastalar buprenorfin/nalokson detoksifikasyon tedavisine alındı. Yatışlarının 15. günde yoksunluk belirtilerinin olmadığı stabilizasyon döneminde kan örnekleri tekrarlandı. Kontrol grubunu oluşturan bireylerin kan örnekleri görüşme sonrasında alındı. Kontrol grubundan bir kez kan örneği alındı. Bulgular: Hasta grubunda S100B değerleri, yoksunluk ve stabilizasyon dönemlerinde kontrol grubuna göre daha yüksek saptanmıştır. Homosistein değerleri hasta grubu ve kontrol grubunda farklılık göstermemiştir. Hasta grubunda ölçülen S100B ve homosistein değerleri, yoksunluk ve stabilizasyon dönemlerinde farklılık göstermemiştir. Yoksunluk döneminde ölçülen S100B değerini Klinik Opiyat Yoksunluk Ölçek puanının pozitif olarak etkilediği generalized regresyon analizi ile belirlenmiştir. S100B ve homosistein değerleri ile bağımlılık ve aşerme şiddeti arasında ilişki saptanmamıştır. Sonuç: Opiyat kullanım bozukluğunun hem yoksunluk hem stabilizasyon döneminde S100B değerinin yükseldiği, homosistein değerlerinin ise değişmediği bulunmuştur. Opiyat kullanım bozukluğu ile ilişkili patofizyolojik süreçlerde S100B aktif rol oynuyor olabilir. S100B düzeylerinin tedavi esnasında da yüksek seyretmeye devam etmesi kompansatuar sürecin devam ettiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Opiate use disorder is a set of physiological, behavioral, and cognitive manifestations that are repeated and sustained by opiate use, although they cause significant problems associated with their use. Neurobiological processes such as deprivation and craving are developing in opiate use disorder. Homocysteine is a cytotoxic amino acid, while S100B is a calcium binding peptide with trophic and neurotoxic effects. The aim of this study is to examine blood homocysteine and S100B levels in patients with opiate use disorder and to assess possible roles in neurobiological processes in opiate use disorders. Materials and Methods: 30 male patients admitted to University Of Health Sciences Konya Training and Research Hospital Psychiatry Clinic Alcohol and Substance Research Treatment and Training Center (AMATEM) between February 2016 - June 2016 in which included diagnosis of 'Opiate Use Disorders' and 30 male healthy volunteers meeting the exclusion and inclusion criteria were enrolled in this study. Sociodemographic Data Form, Hamilton Depression Rating Scale, Hamilton Anxiety Rating Scale and Barratt Impulsivity Scale were administered to the participants. Individuals constituting the patient group were also administered the Addiction Severity Scale, Substance Abuse Severity Scale and Clinical Opiate Withdrawal Scale. The first blood samples of the patients studied were taken at the time when the findings of withdrawal occurred after the psychiatric interview was completed. Patients were taken to buprenorphine / naloxone detoxification therapy.Blood samples were repeated a second time during the stabilization period, when there were no indications of withdrawal on the 15th day of admission. Blood samples of the individuals who constituted the control group were taken after the interview at the interview room of our hospital. A blood sample was taken once from the control group. Results: The S100B values in the patient group were higher in both withdrawal and stabilization periods than in the control group. Homocysteine levels did not differ in the patient group and control group. The S100B and homocysteine values measured in the patient group did not differ between withdrawal and stabilization periods. The S100B value measured during the withdrawal period was determined by generalized regression analysis, which positively affected the Clinical Opiate Withdrawal Scale score. There was no relationship between S100B and homocysteine levels and dependence and craving severity. Conclusion: It was found that S100B values increased and homocysteine values did not change during the periods of withdrawal and stabilization of opiate use disorder. S100B may play an active role in the pathophysiological processes associated with opiate use disorder. Continuing to maintain a high level of S100B values during treatment suggests that the compensatory process is continuing.