Üsküdar Hacı Selim Ağa Kütüphanesi kemankeş kolleksiyonu yazma eserlerde ebrulu ciltler
Uskudar Haci Selim Aga library ebru hardcover in the kemankeş collection writing works
  1. Tez No: 695036
  2. Yazar: HAVVA GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kültürel mirasımızın önemli unsurlarından olan el yazması eserler, kütüphane, müze ve özel koleksiyonlarda muhafaza edilmektedir. Üsküdar Hacı Selim Ağa Kütüphanesi de bünyesinde kıymetli eserler ve koleksiyonlar bulunduran önemli yazma eserler kütüphanelerimizden biridir. Çalışmamızda Hacı Selim Ağa Kütüphanesi Kemankeş koleksiyonunda yer alan ebru ciltli eserlerin ebru tekniğine göre görsel açıdan en iyi örnekleri ele alınmıştır. İncelenen örnekler ebru sanatı açısından incelenerek geçmişten günümüze ebru sanatının kitap sanatlarındaki kullanımının değerlendirilmesi yapılmıştır. Yöntem olarak, literatür taraması ve yerinde inceleme yapılarak hazırlanmış ve kütüphane yetkililerinin bilgilerinden de yararlanılmıştır. Kemankeş koleksiyonunda yer alan toplam 1182 eser incelenmiş, 85 adet ebru kaplı cilt örneği tespit edilmiştir. Tespit edilen eserler arasında yıpranmış ve renkleri solduğu için analiz yapılamayacak düzeydeki ciltlerin tahlili yapılamadığından dolayı çalışma kapsamına dâhil edilmemiştir. İncelenen örnekler, ebru sanatının geçmiş dönemlerde uygulanma şekilleri ve renk kullanımı konusunda bize fikir vermiş ve günümüze nasıl ulaştığını anlamamızı sağlamıştır. Kültürel mirasımıza katkı sağlayan, geçmiş ve gelecek arasında köprü olan bu değerlerimizin korunması, gelecek nesillere aktarılması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Manuscripts, which are important elements of our cultural heritage, are preserved in libraries, museums and private collections. Üsküdar Hacı Selim Ağa Library is also one of our important libraries of writing works that contain valuable works and collections. In our study, the best visual examples of marbling hardcover works in the Kemankeş collection of Hacı Selim Ağa Library were considered according to the marbling technique. The examples studied were examined in terms of marbling art and the use of marbling art in Book Arts was evaluated from past to present. As a method, literature review and on-site review were prepared and the information of the Library authorities was also used. A total of 1182 works in the Kemankeş collection were examined and 85 samples of marbling skin were identified. Among the artifacts found, it was not included in the scope of the study because it was not possible to analyze the skin at a level that could not be analyzed because it was worn and its colors faded. The examples studied gave us an idea of the ways in which marbling art was applied in past periods and the use of color and allowed us to understand how it reached the present day. It is important to preserve these values, which contribute to our cultural heritage and are a bridge between the past and the future, and to pass them on to future generations.