Knowing oneself and others: Influence of metacognitive sensitivity on source accuracy judgements
Kendini ve başkalarını tanımak: Üstbilişsel yetilerin sosyal kaynak güvenilirliği yargılarına etkisi
  1. Tez No: 695065
  2. Yazar: YAĞMUR ÖZBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLİN TERRY ESKENAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Üstbiliş, kişinin bilişsel süreçlerini izleme, raporlama ve kontrol etme yetisidir. Günümüze dek bu yetiler ağırlıklı olarak kişinin kendisine içkin süreçler olarak ele alınmış ve bireysel faydaları incelenmiştir. Son zamanlarda, üstbilişsel yetilerin kişilerarası faydaları, bunların sosyal bağlamda nasıl kullanıldığı ve insan kültürü için ne ifade ettiği üzerine teoriler dikkat çekmeye başlamıştır. Bireyler fikirlerini oluştururken ve kararlar alırken toplumca paylaşılan zengin bir bilgi kaynağına ve diğer bireylerle bilgi alışverişi olanaklarına güvenirler. Bu imkanlardan ideal şekilde yararlanabilmek için güvenilir ve güvenilmez kaynakları birbirinden, ve bilgiyi yanlış bilgiden ayırt edebilmek gerekir. Araştırmalar, kişinin kendisine yönelik üstbilişsel değerlendirmeler için kullanılan strateji, kural ve teorilerin diğer sosyal kaynaklar değerlendirilirken de kullanıldığını göstermiştir. Bu araştırmada üstbilişsel yetilerin, yani kişinin doğru kararlarını yanlış olanlardan ayırt etme yeteneğinin, sosyal kaynakları değerlendirmeyi kolaylaştırıp kolaylaştırmadığını, ve sosyal kaynaklardan gelen bilgiyi daha iyi kullanmayı sağlayıp sağlamadığını inceledik. Araştırmamızda ilk olarak üstbilişsel yetilerin bir sosyal kaynağın güvenilirliğini yargılamamıza yardımcı olup olamayacağını sorduk. Ardından, kaynak güvenilirliği hakkında bilgi sahibi olmanın kendi fikir ve kararlarımız üzerinde ne derece emin olduğumuzu nasıl etkilediğini, bu derecelendirmeyi geliştirip geliştiremeyeceğini inceledik. Sonuçlar, üstbilişsel yetilerin yalnızca son derece güvenilir kaynakları değerlendirirken faydalı olduğunu gösterdi. Ayrıca, üstbilişsel yetiler, algısal geri bildirim karşısında daha iyi güven kalibrasyonunu sağladı. Bunun yanında üstbilişsel yetiler insanların sosyal geri bildirimi güven kalibrasyonu için kullanma şeklini etkilemedi.
Özet (Çeviri)
Metacognition is the ability to represent, monitor and control one's cognitive processes. Metacognition has predominantly been studied in terms of its intra-personal implications. Recently, the interpersonal implications of metacognitive judgements, how they are used in social context, and what they pose for human culture have started attracting some attention. Humans rely on a rich source of information communicated by others while forming beliefs and making decisions. In order to reap the benefits of this richness, one should be able to discriminate between reliable and unreliable sources, and information from misinformation. Research showed that rules, cues and theories used for metacognitive self-assessment can transfer to evaluation of other social agents. Accordingly, we examined whether metacognitive sensitivity, ability to discriminate one's correct decisions from incorrect ones, facilitated source assessment and guided better information-seeking decisions concerning social sources. With this study we first asked if metacognition can help us judge the credibility of a message or a source. Then, we assessed whether knowing about source credibility facilitates better confidence calibration, that is adjustment of confidence ratings in the face of feedback. Results showed that metacognitive sensitivity was instrumental, only when judging highly credible sources. Further, metacognitive sensitivity facilitated better confidence calibration in the face of perceptual feedback, but it did not affect the way people used social feedback for confidence calibration.