Ownership and risk in deposit and development banks
Mevduat ve kalkınma bankalarında sermaye yapısı ve risk
- Tez No: 695070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez 2004-2020 örneklem döneminde Türkiye'de faaliyet gösteren, ortaklık yapısına ve mevduat toplanabilirliğine göre ayrılmış bankaların risk alma davranışlarını incelemektedir. Bu tezin amacı Kredi Garanti Fonu (KGF)'nin 2017 yılından beri genişlemesini ve 2008 yılı küresel krizini göz önünde bulundurarak kalkınma ve yatırım bankalarının mevduat bankalarına göre, kamu ve yabancı bankalarının özel sermayeli bankalarına göre risk alma davranışlarının farklı olup olmadığını araştırmaktır. Bankaların karşıtlarına kıyasla risk alma davranışları dört ölçütle ölçülmektedir: Z-skorunun doğal logaritması, kredi zararı karşılık oranı, sorunlu krediler oranı ve varlıkların getirisinin oynaklığı. Banka seviyesinde kullanılan kontrol değişkenleri banka boyutu, toplam kredilerin toplam varlıklara oranı, varlıkların getirisi, likidite oranı, faiz dışı gelir oranı, reel varlıklarda büyüme, bankaların Borsa Istanbul'daki hisse senedi ve borçlanma senetleri piyasalarında listelenme durumlarıdır. Kullanılan makroekonomik control degiskeni, reel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH)'daki büyümedir. Tezimin sonuçları, kullanılan risk ölçüsüne bağlı olarak farklı ampirik sonuçların ortaya çıktığını gösteriyor.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the risk-taking behavior of banks, classified according to their ownership status and deposit collectability, operating in Turkey for the sample period 2004-2020. The aim of this thesis is to investigate whether the risk-taking behavior of development and investment banks in comparison to deposit banks, state-owned and foreign banks in comparison to privately-owned banks are different from each other while also taking the global financial crisis of 2008 and the expansion of the Credit Guarantee Fund (CGF) since 2017 into account. The risk-taking behavior of banks with respect to their counterparts is measured by four variables by the fixed-effects: the natural logarithm of the Z-score, loan loss provisions ratio, non-performing loans ratio and the volatility of return on assets. Bank-level control variables employed are bank size, total loans-to-total assets ratio, return on assets, the liquidity ratio, non-interest income ratio, growth in real total assets, the listing status of banks in the equities and debt securities market of Borsa Istanbul. The macroeconomic control variable employed is the growth in real Gross Domestic Product (GDP). The results of my thesis show that depending on the risk measure used, we get different empirical results.