Annelerin zihinsel yetersizliği olan çocuğunun eğitimine katılım düzeyinin aile yaşam kalitesi algısı üzerine etkisi
The effect of the level of involvement in the education of children of the mothers who have children with intellectual disabilities on the perception of family quality of life
- Tez No: 695069
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA CAVKAYTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Araştırmanın amacı, okul öncesi dönemde zihinsel yetersizliği olan çocuğa sahip annelerin aile katılım düzeyleri ve aile yaşam kalitesi algıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmaya, özel eğitim anaokullarına devam eden 3-6 yaş düzeyinde zihinsel yetersizliği olan çocuğa sahip 40 anne katılmıştır. Araştırma verileri“Sosyo-Demografik Aile Bilgi Formu”,“Aile Katılım Ölçeği”ve“Beach Center Aile Yaşam Kalitesi Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre; aile katılım düzeyi ile aile yaşam kalitesi algısı arasında olumlu yönde ve orta düzeyin üzerinde anlamlı ilişki bulunmuştur. Annelerin okul temelli katılımının orta düzeyde, ev temelli katılım, ev-okul iş birliği temelli katılım ve toplam aile katılımının ise orta düzeyin üzerinde olduğu belirlenmiştir. Annenin eğitim durumu, çalışma durumu, gelir durumu ve yetersizliği olan çocuğun cinsiyet ve yetersizlik düzeyi değişkenlerinin annelerin katılım puanları üzerinde anlamlı farklılaşma oluşturmadığı görülmüştür. Annelerin aile etkileşimi ve ebeveynlik alt boyutlarındaki yaşam kalitesi algılarının yüksek düzeyde, duygusal yeterlik, finansal/ fiziksel/ materyal yeterliliği, yetersizliğe ilişkin destek alt boyutlarındaki algılarının orta düzeyde ve toplam aile yaşam kalitesi algısının orta düzeyin üzerinde olduğu belirlenmiştir. Annelerin aile yaşam kalitesi puanlarının“annelerin eğitim durumu, çalışma durumu, aylık hane geliri toplamı, yetersizliği olan çocuğun yetersizlik düzeyi”değişkenlerine göre farklılaştığı, buna karşın“yetersizliği olan çocuğun cinsiyeti”değişkenine göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Araştırma sonucunda, zihinsel yetersizliği olan çocuk annelerinin aile katılım düzeyleri artıkça, annelerin aile yaşam kalitesi algılarının da olumlu yönde etkilendiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the relationship between the level of family involvement and the perception of family quality of life of the mothers of children with intellectual disabilities in the preschool period. The research is a descriptive study in a correlational survey model. 40 mothers of children with intellectual disabilities attending special education kindergarten participated in the study.“Socio-Demographic Family Information Form”,“Family Involvement Questionnaire”and“Beach Center Family Quality of Life Scale”were used. According to the findings, a positive and above the medium level significant relationship was found between family involvement level and family quality of life perception. The school-based involvement was at a medium level, and the home-based involvement, home-school based involvement, total family involvement were above the medium level. The education level of the mothers, working status, total monthly household income, gender and disability level of children did not create a significant difference in the family involvement. Family quality of life perception in family interaction and parenting were high, perceptions of emotional well-being, physical/material/financial well-being and disability-related support were moderate, and total family quality of life perception was above the medium level. The family quality of life differed according to the education level of the mothers, working status, total monthly household income, disability level of children, while it did not differ according to the gender of the children with disabilities. It is concluded that as the family involvement levels of mothers increase, family quality of life perceptions of mothers are positively affected.