Kütahya Seyitömer Termik Santrali bölgesinde yaşayan erişkinlerde solunum yolu şikayetlerinin ve solunum fonksiyonlarının incelenmesi
  1. Tez No: 69510
  2. Yazar: AHMET ALP AKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA KAYHAN KARAVUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kütahya'da Seyitömer Termik Santralı'nın baca emisyonlarının solunum sitemine etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilen kesitsel tipteki bu araştırmaya, termik santral yakınındaki bölgeden 277 kişi, termik santralın etki alanı dışındaki kontrol bölgesinden 225 kişi katılmıştır. Araştırmada uygulanan anketle solunum şikayetleri sorgulanmış, anket sonrasında spirometre ile solunum fonksiyonları FEV1,, FVC, FEV1/FVC, PEF ve FEF25-75% parametreleri ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Kütahya, to investigate the respiratory effects of the stack emissions of the Seyitomer Coal-fired Thermal Power Station. From the region beside the power station, from 3 village 277 people and from a distant region called control region, from 2 villages, 225 people were selected. This study was conducted by face to face interview with persons older than 15 years of age. Following the questionnaire, pulmonary functions were measured with a portable spirometer.