Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Sağlam Çocuk Plikliniğine başvuran bebeklerde anne sütü almayı etkileyen faktörlerin incelenmesi
  1. Tez No: 69509
  2. Yazar: AYŞE ŞULE YURTSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Sağlam Çocuk Polikliniğine Başvuran Bebeklerde Anne Sütü Almayı Etkileyen Faktörlerin İncelenmesi Bu çalışmada annelerin bebeklerine anne sütü verme durumları ve süreleri, bebeklerin anne sütü almalarını engelleyen ve destekleyen faktörler, annelerin bebeklerini emzirdikleri süre içerisinde menstrüasyon başlayıncaya kadar geçen süreleri bu sürede kullandıkları kontraseptif yöntemleri incelenmiştir. Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Sağlam Çocuk Polikliniğine başvuran 0-365 günlük bebeği olan 204 anne araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Annelerin % 58.6'sı emzirmeye doğumdan hemen sonra başlamışlardı ve bebeklerini emzirme sıklığına bakıldığında annelerin % 78.8'i bebek ağladıkça bebeklerini emzirmişlerdi. Annelerin, emzirmeye erken sonlan dır ma nedenlerinde ilk sırayı % 53.1 ile sütün azalması, kesilmesi, ikinci sırayı % 30.5 ile annenin çalışması almıştı. Annelerin % 51.5'ine hastanede anne sütüyle ilgili bilgi verildiği, ancak doğumu yaptıran kişiden bilgi alan annelerin % 16.2 olduğu saptandı. Annelerin % 80.9'unun gebelikten korunmak için bir kontraseptif yöntem uyguladıkları belirlendi. Doğumdan önce doğum sonrası anne sütü ile beslenme eğitimi her anne için yapılmalı, uzun süreli eğitimle desteklenmelidir. Anne bebek teması erken sağlanmalı, annelerin en az 4-6 ay bebeklerini yalnız anne sütüyle beslemeleri üzerinde önemli durulmalıdır. ANAHTAR KELİMELER: Anne sütü, anne eğitimi, emzirmeyi etkileyen faktörler, kontraseptif yöntemler, bebeklerin beslenmesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Study of Factors Affecting The Intake of Mothers' Milk of Babies Attending Healthy Children Polyclinic of Balcah Hospital of Medical Faculty of Çukurova University In this study, the situation of mothers' breast-feeding their children and its duration the factors positively and adversly affecting the intake of mothers' milk of babies, the time interval until the start of mestruation during the breast-feeding period and preferred contraceptive methods during this period were examined. This study comprised 204 mothers having 0 to 365 days old babies attending“Healthy Children Polyclinic”of Çukurova University Hospital. 58.6 % of mothers started breast-feeding rihgt after the birth, 78.8 % of these preffered to breast-feeding whenever the babies had cried. The causes of early cessation of breast-feeding were decreasing of mothers' milk (53.1 %) followed by working of mother (30.5 %). Among the mothers only 51.5 % had information about mothers' milk, but the percentage of mothers informed by staff performing birth was 16.2 %. The percentage of mothers practicing any contraceptive method was 80.9 %. Every mothers shold be educated about breast-feeding before and after birth, and it should be supported by long-term education. The babies should be contacted to their mothers as soon as posible and mothers should be strictly advised about breast-only-feeding for a period of at least 4 to 6 months. KEY WORDS: Mother's milk, education of the mothers, affecting breast-feeding, contraceptive methods, feeding of babies. XI