Birinci basamakta reçetesiz ilaç kullanımı ve sağlık hizmetinin değerlendirilmesi
Over-the-counter drug use in primary stage and evaluation of healthcare
- Tez No: 695106
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÖZÇAKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Halk Sağlığı, Family Medicine, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Reçetesiz ilaç kullanımı sosyodemografik özelliklerle beraber birçok etkenlere bağlı olarak değişebilmektedir. Bu çalışma; hastaların birinci basamak sağlık hizmetinden duydukları memnuniyet düzeyini, reçetesiz ilaç kullanım durumlarını ve ikisi arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Bu araştırma kesitsel analitik çalışma modelinde olup, Dokuz Eylül Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na bağlı Gaziemir 10 No'lu Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 333 hasta ile yüz yüze anket uygulayarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, reçetesiz ilaç kullanımı ile ilgili sorular içeren bir anket ve EUROPEP ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın verileri IBM SPSS (statistical package for social sciences) 24.0 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Tanımlayıcı sürekli değişkenler için ortalama, standart sapma; kategorik değişkenler için sıklık ve yüzde dağılımları, kategorik bağımsız değişken ve bağımlı değişkenlerin karşılaştırılmasında ki-kare testi, sayısal bağımsız değişkenlerin karşılaştırılmasında ise t-testi veya ANOVA testleri yapıldı, p değeri
Özet (Çeviri)
Introduction: Over-the-counter drug use can vary depending on many factors, along with sociodemographic characteristics. This study aims to evaluate the satisfaction level of patients from primary health care, their over-the-counter drug use, and the relationship between the two. Methods: This research is in the cross-sectional analytical study model and was carried out by applying a face-to-face questionnaire with 333 patients registered in Gaziemir Education Family Health Center No. 10 of Dokuz Eylul University Family Medicine Department. A sociodemographic data form, a questionnaire including questions about over-the-counter drug use, and the EUROPEP scale were administered to the participants. The data of the study were analyzed through the IBM SPSS (statistical package for social sciences) 24.0 package program. Mean, standard deviation for descriptive continuous variables; frequency and percentage distributions for categorical variables, chi-square test for comparison of categorical independent variables and dependent variables, t-test or ANOVA tests for comparison of numerical independent variables, p value