Utilization of primary healthcare services among adults in urban and rural margibi county liberia, the population and provider perspectives
Liberya'nın margibi ilçesindeki kentsel ve kırsaldaki yetişkinler arasında temel sağlık hizmetlerinin kullanımı: nüfus ve sağlayıcı perspektifleri
  1. Tez No: 793193
  2. Yazar: AYOUBA A FOFANA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMETCAN MEHMET YAĞMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Halk Sağlığı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Temel sağlık hizmetleri, bir ülkenin sağlık hizmeti ile ilk temas noktasıdır. Sağlık sisteminin geri kalanına girişi sağlar. Liberya gibi gelişmekte olan ülkelerde, kronik hastalıkların yükü, çözülmemiş salgınlara ek olarak artıyor. Liberya'da kentsel ve kırsal nüfus arasında eşit olmayan erişim ve kullanıma sahip sınırlı BBSH tesisleri bulunmaktadır. Kullanımı etkileyen faktörler hakkında bilgi eksiktir. Dolayısıyla bu çalışma, Margibi İlçesinde birinci basamak sağlık hizmetine erişimde kır-kent eşitsizliklerini, kullanıcıların memnuniyet düzeylerini ve kullanımı engelleyen engelleri belirlemeyi amaçlamıştır. Çalışma hedeflerine ulaşmak için karma (nitel ve nicel) bir yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, genel birinci basamak sağlık hizmeti kullanımının yüksek olduğunu (%71), kentsel (%79,6) ve kırsal (%62,5) kullanım farkı olduğunu göstermektedir. Kullanıcıların genel olarak memnuniyet düzeyi (%82,5) yüksektir. Ancak hem kentsel hem de kırsal kesimdeki kullanıcılar iki alandan memnun değildi: tüm reçeteli ilaçları almak ve hizmet için ödeme yapmak. Sağlık çalışanlarının topluma dahil olması, farkındalık yaratması ve hafta sonu BBSH tesislerinde kalmalarının, ilçede BBSH kullanımının artmasına katkıda bulunduğu tespit edilmiştir. Margibi'nin önemli bir popülasyonunun (%29) birinci basamak sağlık hizmeti kullanmadığı da bulundu. ASM erişimini ve engelleri etkileyen boşluklar tespit edildi. ASM kullanımı, yerleşim yeri, yaş, cinsiyet, istihdam durumu ve gelir, medya maruziyeti, mesafe ve yol durumu gibi Sosyo-demografik özelliklerle önemli ölçüde ilişkilendirildi. Ayrıca, laboratuvar ve ilaç bulunamaması, mali sorunlar ve sevk sorunları da engeller olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Primary Health Care is the point of first contact with the health service of a country. It enables entry to the rest of the health system. In developing countries such as Liberia, the burden of chronic diseases is increasing on top of unresolved epidemics. There are limited PHC facilities in Liberia with unequal access and utilization between urban and rural populations. Information on factors that influence utilization is lacking. Hence this study aimed to identify urban-rural disparities in accessing PHC, the satisfaction level of the users, and the barriers that impede utilization in Margibi County. A mixed (qualitative and quantitative) method was used to achieve the study objectives. The findings of the study indicate that primary healthcare utilization was higher in the urban regions (79.6%) compared to rural (62.5%). The satisfaction level of the users generally was high (82.5%). However, both urban and rural users were dissatisfied with two domains: getting all prescribed medications and payment for service. Health workers' engagement in the community, creating awareness, and their weekend services at the facilities were identified as enabling factors of Primary Health Care utilization in the County. It was also found that the Significant population of Margibi (29%) was not utilizing. Consumption of Primary Health Care was significantly associated with Socio-demographic characteristics such as residential area (p=0.001), age (p= 0.003), employment status (p=0.009), income (p=0.001), media exposure (P=0.001), level of education (p=0.001). Freedom to seek health care (p=0.011) was also associated with Primary Health Care consumption. Furthermore, distance, laboratory, drug unavailability, financial and referral issues were identified as barriers.