Sınıf öğretmenlerinin öz yeterlik inançları ile mesleki doyum düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi (Mersin ili örneği)
An investigation of the relationship between the self-efficacy beliefs and the level of professional satisfaction of elementary school teachers (Example of Mersin province)
  1. Tez No: 695132
  2. Yazar: İBRAHİM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ ÜREDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Eğitim sistemlerinin en önemli ve öğrenciye en yakın öğesi olan sınıf öğretmenlerinin öz yeterlik inancı sınıf atmosferine ve dolaylı olarak da öğrencilere yansımaktadır. Öğretmenler istenilen düzeyde mesleki doyuma ulaşamadığında okuldan uzaklaşma davranışları gösterebilmektedir. Dolayısıyla sınıf öğretmenlerinin öz yeterlik inançları ve mesleki doyum düzeyleri öğrenci başarısına etki etmektedir. Bundan dolayı bu çalışmada sınıf öğretmenlerinin öz yeterlik inançları ile mesleki doyum düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırma verileri Öğretmen Öz Yeterlik Ölçeği, Mesleki Doyum Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu ile elde edilmiştir. Sınıf öğretmenlerinin sayısının çok yüksek olmasından dolayı çalışma evreni alınması yoluna gidilmiştir. Ulaşılabilir örneklem grubu seçilerek araştırma verilerine ulaşılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2018-2019 eğitim-öğretim yılı içerisinde Mersin Merkez İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı resmi ilkokullarda görev yapan ve araştırmaya dahil olmaya gönüllü olan 650 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Veriler SPSS 25.00 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde problem durumu için Pearson Korelasyon Testi, alt problemler için T-testi, Kruskal-Wallis H Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Elementary school teachers' self-efficacy beliefs, which is the most important and closest element to the students of educational systems, reflect on the classroom atmosphere and hence indirectly on students. As the teachers could not reach the desired level of professional satisfaction, they may feel alienated against their work. Accordingly, the self-efficacy beliefs and the level of professional satisfaction of elementary school teachers may affect the student success. Therefore, in this study, the relationship between the self-efficacy beliefs and the level of professional satisfaction of elementary school teachers was investigated. The correlational survey model of quantitative research techniques was utilized in this study. The research data were collected through Self-Efficacy Belief Instrument, Professional Satisfaction Scale and Personal Information Forms. In this study, a study universe was chosen owing to the quite high number of elementary school teachers. The research data were collected by choosing a reachable sample group. The sample group of the study consists of 650 elementary school teachers who work at public schools of Mersin Central District National Education Directorate and who voluntarily agreed to participate in the research. The data were analysed with the SPSS 25.00 software. In the analysis of the collected data, Pearson Correlation Test for problem status, T-test for sub-problems and Kruskal-Wallis H Test were applied.