Matematikte özel yetenekli çocukların problem çözme becerilerinin incelenmesi
A determination of problem solving skills of mathematically gifted children
  1. Tez No: 695131
  2. Yazar: SEVİNÇ TURKUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDEGÜL KARAMIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada matematikte özel yetenekli çocukların problem çözme becerilerinin, problem çözme süreçlerinde sergiledikleri davranışlar yoluyla incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi desenlerinden durum çalışması deseni benimsenmiştir. Araştırma, Antalya'da eğitim-öğretimine devam eden matematikte özel yetenekli olduğu belirlenmiş 2 çocuk ile gerçekleşmiştir. Katılımcılar amaçlı örnekleme türlerinden ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Çocukların problem çözme süreçlerindeki alana özgü davranışlarını belirlemek için 15 problemin çözümünü kapsayan 4 problem çözme oturumu gerçekleştirilmiştir. Problem çözme oturumları araştırmanın temel veri kaynağını oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin analizi için içerik analizi yöntemi benimsenmiş ve oturumlar sonucu elde edilen yazılı ürünler, bilişsel işlevleri PASS teorisine dayalı olarak belirleyen CAS Bilişsel Değerlendirme Testinin“Planlama”ve“Eş zamanlılık”alt testleri esas alınarak oluşturulan temalar aracılığıyla analiz edilmiştir. Bu araştırma sonucunda, çocukların bilişsel işlevlerini problem çözme süreçlerine benzer davranışlarla yansıttıkları gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra Bilişsel Değerlendirme Testi (CAS)'nin“Planlama”ve“Eş Zamanlılık”alt testlerinde ele alınan bilişsel işlevler ile çocukların problem çözme süreçlerinde gözlemlenen davranışlarının tutarlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the problem-solving skills of mathematically gifted children through the behaviours they exhibited during problem solving processes. The study employed the case study, which is one of the qualitative research designs. It was carried out with 2 children who were identified as mathematically gifted, continuing their education in Antalya. The participants were selected through purposive sampling method. In order to determine the domain-specific behaviours of the children in the problem-solving processes, 4 problem-solving sessions were conducted. These sessions constituted the main data source of the research. The content analysis method was used to analyse the data. The written outputs obtained as a result of the sessions were analysed through the themes created on the basis of the“Planning”and“Simultaneous”subtests of the CAS (Cognitive Assessment System) test, which determines cognitive functions based on the PASS theory. The study revealed that the children reflected their cognitive functions with behaviours similar to problem solving processes, but at different levels, and that the cognitive functions involved in the“Planning”and“Simultaneous”subtests of the CAS test were consistent with the behaviours observed in the problem-solving processes of the children.