Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi ders kitaplarının mizah ögeleri açısından değerlendirilmesi
The evaluation of the teaching Turkish as a foreign language textbooks in terms of humor
- Tez No: 695136
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ ERGENE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Mizahın ne olduğu, nasıl geliştiği, insanların nelere hangi sebeple güldüğü gibi sorulara zaman içinde cevap arayışına girilmiştir. Bunun yanında öğretici metinlerde, anlatmaya dayalı eserlerde mizahın yeri, etkisi, kullanımı araştırma konusu olmuştur. Dil öğretiminde ise mizahın kullanım esasları öğreticilik ve eğlendiricilik başlığı altında gruplandırılabilir. Dil ediniminde mizahın yeri, mizah unsurları etkili olabilmektedir. Özellikle Türkçe öğretiminde mizah unsurlarının kullanılması gerektiği araştırmacılar tarafından dile getirilmektedir. Yabancılara Türkçe öğretim materyallerinde de mizah unsurları tüm yönleriyle incelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada Yabancılara Türkçe Öğretim ders kitaplarında kullanılan mizah unsurlarının farklı oranlarda olduğu sonucuna varılmıştır. Mizah unsurları teorik bağlamda incelendiğinde üç temel teori olan üstünlük, rahatlama ve uyumsuzluk teorileriyle ilgili örneklere yer verildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Over time, answers have been sought to questions such as what humor is, how it develops, what people laugh at and why. In addition, the place, effect and use of humor in instructive texts and works based on narrative have been the subject of research. In language teaching, the principles of using humor can be grouped under the title of teaching and entertaining. The place of humor in language acquisition, humor elements can be effective. It is stated by the researchers that humor elements should be used especially in Turkish teaching. In Turkish teaching materials for foreigners, humor elements have been tried to be examined in all aspects. In this study, it has been concluded that the humor elements used in Turkish Teaching for Foreigners textbooks are at different rates. When the elements of humor are examined in the theoretical context, it is seen that there are examples of the three basic theories of superiority, relaxation and incompatibility.