Akıllı kent uygulamaları: Gaziantep örneği
Smart city applications: Gaziantep example
- Tez No: 695138
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TERZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde genel olarak kentlerin yapısına bakıldığında nüfusun büyük bir kısmını bünyelerinde barındırdıkları görülmektedir. Kentlerin çekiciliğinden kaynaklı olarak kentlere olan göçler gün geçtikçe artmakta, bu artışlar neticesinde kentler ulaşım, çevre kirliliği, sağlık, güvenlik vb. gibi kentsel alanlarda birtakım sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Kentlerde aşırı nüfus yoğunluğu ve bu yoğunluğun beraberinde getirmiş olduğu kentsel sorunlar gün geçtikçe çeşitlenip artmaktadır. Tarih boyunca insanlar bu sorunlara çözümler üretmek ve bu sorunları en aza indirmek için çalışmaktadırlar. Günümüzde kentsel sorunlarla başa çıkmak ve kentleri sürdürebilir kılmak adına akıllı kent uygulamaları ön plana çıkmaktadır. Akıllı kent uygulamaları sayesinde çeşitli alanlarda var olan kentsel sorunlar daha hızlı, güvenli ve pratik bir şekilde çözülmektedir. Akıllı kent uygulamalarına bakıldığında dünya genelinde ve Türkiye'de uygulamalar ihtiyaçlara göre çeşitlilik göstermektedir. Türkiye'de ki akıllı kent uygulamalarının ağırlıklı olarak yerel yönetimlerce yürütüldüğü görülmektedir. Ulusal alanda ise yerel yönetimler kadar olmasa da son zamanlarda akıllı kentlere ağırlık vermeye başlanmış olup bu alanda çeşitli politikalar üretilmektedir. Gaziantep'in akıllı kent uygulamalarının neler olduğu, kullanıcıların memnuniyeti, uygulamaların sağlamış olduğu faydalar gibi durumların saptanması bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu amaçla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nde akıllı kentler ile ilgili doğrudan / dolaylı olarak çalışmakta olan 15 kişi ile yüz yüze mülakat yapılmıştır. Bu kapsamda mülakat formunda çalışanlara yönelik akıllı kent ile alakalı sorular yer almaktadır. Mülakat neticesinde elde edilen veriler çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin akıllı kent uygulamalarının neler olduğunun saptanması hedefini taşıyan bu çalışmanın önemli ölçüde amacına ulaştığını söylemek mümkündür. Yapılan yüz yüze mülakat ile çalışmada elde edilen bulgulara bakıldığında Gaziantep'in akıllı kent uygulamalarını çeşitli alanlarda ve farklı düzeyde kullandığını, uygulamaların hayata geçirilmesinde birçok zorlukla karşılaşıldığı, akıllı kent uygulamalarının Gaziantep için bir tercihten ziyade bir zorunluluk olduğu, uygulamaların genel itibariyle başarıyla çalıştığı fakat bazı alanlarda eksikliklerin olduğu, hayata geçirilen uygulamalarla kentsel hizmetlerin sunumunda iyileşmelerin sağlandığını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Today, when we look at the structure of cities in general, it is seen that they contain a large part of the population. Migration to cities is increasing day by day due to the attractiveness of cities, and as a result of these increases, cities are affected by transportation, environmental pollution, health, security, etc. encounter some problems in urban areas such as Overpopulation in cities and the urban problems brought about by this density are increasing day by day. Throughout history, people have been working to find solutions to these problems and to minimize these problems. Today, smart city applications come to the fore in order to cope with urban problems and make cities sustainable. Thanks to smart city applications, urban problems in various areas are solved in a faster, safer, and more practical way. When we look at smart city applications, applications in Turkey and around the world vary according to needs. It is seen that smart city applications in Turkey are mainly carried out by local governments. In the national area, although not as much as local governments, it has recently started to focus on smart cities, and various policies are being produced in this area. The purpose of this study is to determine the smart city applications of Gaziantep, the satisfaction of the users, the benefits provided by the applications. For this purpose, face-to-face interviews were conducted with 15 people working directly or indirectly related to smart cities in Gaziantep Metropolitan Municipality. In this context, there are questions about the smart city for the employees in the interview form. The data obtained as a result of the interview were evaluated within the scope of the study. It is possible to say that this study, which aims to determine the smart city applications of Gaziantep Metropolitan Municipality, has achieved its purpose to a great extent. Considering the findings obtained in the study through face-to-face interviews, Gaziantep uses smart city applications in various fields and at different levels, many difficulties are encountered in the implementation of applications, smart city applications are a necessity rather than a choice for Gaziantep, applications are generally successful but in some areas. It is possible to say that there are deficiencies in the provision of urban services with the implemented practices.