Akıllı kent uygulamaları üzerine bir inceleme : Kahramanmaraş örneği
A study on smart city applications: The case of Kahramanmaraş
  1. Tez No: 516667
  2. Yazar: MUHAMMED MİRAÇ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kentlerin artan ölçeği, belediyelerin hizmet alanlarındaki genişlemeler ve insanların artan ihtiyaçları kentlerin sorunlarının ve ihtiyaçlarının artmasına neden olmuştur. Kentlerin artan nüfusu ve genişleyen ölçeğini yanlış kentleşme, çevre kirliliği, gürültü, trafik ve alt yapı sorunu gibi birçok sorunu beraberinde getirmiştir. Bu sorunları ortadan kaldırmak, yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler üretmek amacıyla akıllı kent uygulamaları ortaya çıkmıştır. Bilgi ve iletişim teknolojisi temelli akıllı kent uygulamaları ürettiği çözümler sayesinde kentin sorunlarına ve ihtiyaçlarına karşın etkin çözümler sunmuştur. Ayrıca, bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, küreselleşme, kentlerin markalaşma yarışları gibi birçok faktör kentlerin karakteristiğinin oluşmasında önemli rol oynamıştır. Bir başka açıdan akıllı kent uygulamaları kentlerin ihtiyaç ve sorunlarına karşın yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler üretmenin yanında marka değeri ve yaşanılabilirlik ölçütlerine de katkı sağlamıştır. Bu bağlamda araştırmamızın amacı“Akıllı Kent”uygulamalarının Dünya'da ve Türkiye'deki örneklerinin incelenmesini daha sonra Kahramanmaraş ölçeğinde kentsel hizmet sunumunda etkinlik durumunu cari uygulama örnekleri ile irdelenmesidir.
Özet (Çeviri)
The increasing scale of the cities, the enlargements in the service areas of the municipalities and the increasing needs of the people have caused the problems and needs of the cities to increase. The increasing population of the cities and the expanding scale brought together many problems such as wrong urbanization, environmental pollution, noise, traffic and infrastructure problems. Smart city applications have emerged to remove these problems and produce innovative and sustainable solutions. Smart city applications based on information and communication technology have provided effective solutions against the problems and needs of the city thanks to the solutions it produces. In addition, many factors such as developments in information and communication technologies, globalization, and branding races of cities have played an important role in the characterization of cities. In other respects, smart city applications have contributed to the brand value and viability criteria as well as generating innovative and sustainable solutions to the needs and problems of cities. In this context, the aim of our study“Smart Cities”to examine the application of its kind in the world and Turkey is then examined the effectiveness of the current situation in the urban service delivery in Kahramanmaras scale applications.