Akıllı kent uygulamalarının afet ve acil durum yönetiminde kullanımı: 6 Şubat 2023 depremleri
The use of smart city applications in disaster and emergency management; February 6, 2023
- Tez No: 968480
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YETER AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dünyada akıllı kent uygulamalarının ortaya çıkışı ve gelişimi, bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişimi ile birlikte olmuştur. Bu uygulamalar genel olarak kent sorunlarına çözümler sunmaktadır. Bir kentin akıllı kent olabilmesi için sağlık, eğitim ve güvenlik gibi akıllı yaşam bileşenlerini sağlamasının yanı sıra, afetlere karşı önleme, müdahale ve iyileştirme süreçlerini de etkin şekilde yönetmesi gerekmektedir. Günümüzde kent sorunlarının yanında afetlerin de çok sık yaşandığı ülkelerde akıllı kent uygulamalarının afet ve acil durum yönetiminde kullanılması yeni bir durum değildir. Türkiye'de son yıllarda yıkıcı depremler ve seller yaşanmıştır. Bu nedenle Türkiye'de de akıllı kent uygulamalarının afet ve acil durum yönetiminde kullanılması ve afetlere çözüm bulabileceği düşüncesi gelişmeye başlamıştır. Türkiye'de akıllı kent uygulamalarının depremlerin ve diğer afetlerin yönetiminde kullanımına teşvik ve destek verilmesi gerekliliğinin ortaya konulması amacıyla bu çalışmada; Türkiye'de yaşanan Kahramanmaraş Merkezli 6 Şubat 2023 Depremlerinde etkilenen 11 kentin (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa) akıllı kent uygulamalarının, afet ve acil durum yönetiminde ne denli kullanıldığı tespiti yapılarak, mevcut durumun geliştirmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca çalışmada, olası bir depremde kayıpların ve zararların az olduğu dünyadaki uygulamalardan örneklere yer verilmiştir. Şili, Japonya, Yeni Zelanda ülkeleri; Londra, New York, Barselona ve Singapur gibi kentler incelenmiş ve akıllı kent yaklaşımı ve afet ve acil durum yönetimi bağlamında bu kentlerde izlenen uygulamaların değerlendirmesi de yapılmıştır. Son olarak çalışmada nitel araştırma yöntemi olan içerik analizi kullanılmıştır. Söz konusu 11 kentin belediyelerin stratejik planları ve faaliyet raporları ve ayrıca depremin yaşandığı dönemdeki haber, rapor ve ilgili çalışmaların incelenmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The emergence and development of smart city applications globally has been accompanied by the development of information and communication technologies. These applications generally offer solutions to urban problems. A smart city requires not only the provision of sequential living units such as healthcare, education, and security, but also the effective management of disaster prevention, response, and processes. In today's region, where disasters are also a frequent occurrence, the management of smart city applications by disaster and emergency response is not new. Turkey has experienced devastating earthquakes and earthquakes in recent years. Therefore, the idea of using smart city applications within the framework of disaster and emergency management and providing solutions to disasters has begun to develop in Turkey. In order to demonstrate the need to encourage and support the use of smart city applications in the management of earthquakes and other disasters in Turkey, this study determines the extent to which smart city applications were used in disaster and emergency management in 11 cities (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, and Şanlıurfa) affected by the February 6, 2023, Kahramanmaraş-centered earthquake in Turkey. Suggestions are made for improving the current situation. Additionally, the study provides examples of applications from around the world that minimize losses and damage in a potential earthquake. Cities such as Chile, Japan, New Zealand, London, New York, Barcelona, and Singapore were examined, and the applications implemented in these cities within the context of the smart city approach and disaster and emergency management were evaluated. Finally, content analysis, a qualitative research method, was used in the study. The strategic plans and activity reports of the municipalities of the 11 cities in question, as well as news, reports and related studies from the period when the earthquake occurred, were examined.