Yaşlıların kentsel dönüşüm sürecine yönelik algıları: İstanbul mahalleleri üzerine bir karşılaştırma
Perceptions of the elderly towards the urban transformation process: A comparison on İstanbul neighborhoods
  1. Tez No: 695140
  2. Yazar: FURKAN BAŞARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM NACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, yaşlıların kentsel dönüşüm sonrasında meydana gelen değişikliklere karşı durumlarını inceleyen bir çalışmadır. Kentsel dönüşüm sonrası meydana gelen değişiklikler sosyokültürel değişim, yerinden edilme ve gençleşme alt boyutları çerçevesinde İstanbul mahalleri özelinde karşılaştırılacaktır. Günümüzde kentler farklı sebeplerle dönüşüme konu olmakta ve bu dönüşüm beklenen veya beklenmeyen sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Kentsel dönüşüm yalnızca kentsel bir bölgenin yıkılıp yeniden yapılması anlamına gelmemekte, dönüşüme konu olan bölgenin sosyodemografik özelliklerinde de farklılıklar meydana getirmektedir. Bu çalışmanın amacı kentsel dönüşüm süreçlerinden etkilenen 65 yaş ve üzeri bireylerin, yaşadıkları mahallerin sosyokültürel değişimi, gençleşmesi ve yerinden edilme bağlamında karşılaştırılmasını içermektedir. Bu çalışmada 2018-2019 yılları arasında İstanbul'da yürütülen ve TÜBİTAK ARDEB 1001 Programı kapsamında desteklenen“Kentsel Dönüşüm ve Metropolde Yaşlanmak: İstanbul Örneği”araştırmasının veri seti kullanılmıştır. Çalışma kapsamında İstanbul'un farklı mahallelerinde ikamet eden 65 yaş üstü bireylerin veri setinden üretilen yerinden edilme, gençleşme ve sosyokültürel değişim değişkenleri bağlamında karşılaştırılması yapılmıştır. Veriler analiz edilirken SPSS V.21 programı kullanılmıştır. Ayrıca analizlerde ilişki ve fark testleri uygulanmıştır. Sonuçlara bakıldığında İstanbul'un farklı mahallelerinde yaşlıların yer değiştirme ve gençleşme algıları bakımından birbirlerinden farklılaştıkları, düşük eğitim seviyesine ve daha az yaşlı nüfusa sahip mahallelerin yer değiştirme ve gençleşme bağlamında daha fazla potansiyel barındırdığı ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the situation of the elderly in relation to the changes that occur after urban regeneration. The changes that took place after the urban regeneration will be compared within the framework of socio-cultural change, displacement and youthificatin sub-dimensions, specific to Istanbul neighborhoods. Today, cities are undergoing transformation for different reasons and this transformation brings expected or unexpected results. Urban regeneration does not only mean the demolition and reconstruction of an urban area, but also creates differences in the sociodemographic characteristics of the region subject to transformation. The aim of the study is to compare the views of the elderly (over 65 years of age) affected by the urban transformation process regarding the youthification of the area they live in and the displacement of the elderly in the context of the neighborhoods they live in. In this study, the data set of the“Urban Regeneration and Ageing in Metropolitan Areas: The Case of Istanbul”Project (117K296) funded by TUBITAK (The Scientific and Technological Research Council of Turkey) was used. Within the scope of the study, a comparison was made in the context of the variables of displacement, youthification and sociocultural change produced from the data set of the elderly residing in different neighborhoods of Istanbul.While analyzing the data, SPSS V.21 program was used. In addition, correlation and difference tests were applied in the analyzes. Considering the results, it can be said that the elderly living in different neighborhoods in Istanbul differ from each other in terms of displacement and youthification perceptions. Neighborhoods with low education levels and less elderly population have more displacement and youthification potential than others.