Dindarlık, kendini gerçekleştirme ve hayat memnuniyeti ilişkisi
Relationship between religiosity, self-actualization and life satisfaction
  1. Tez No: 695156
  2. Yazar: NİDANUR KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma psikolojide oldukça önemli bir yeri olan ve geçmişten günümüze birçok araştırmaya konu olmuş dindarlık, kendini gerçekleştirme ve hayat memnuniyeti kavramlarını ele almaktadır. İnsanların hayatlarına yön veren, hayatlarını anlamlandıran ve mutluluğa ulaşmaları için insanlara imkân sunan dinin kendini gerçekleştirme aşamasına ulaşabilmek ve hayat memnuniyetini sağlayabilmek için önemli bir kriter olduğu düşünülmekte ve bu durumun tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Aynı zamanda kendini gerçekleştirme düzeyleri ile hayat memnuniyeti düzeyleri arasında da bir ilişki olacağı ön görülmektedir. Saha araştırması şeklinde gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini 18 yaş üstü yetişkinler oluşturmaktadır. Örneklem, rastgele örnekleme sistemiyle oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda kavramlar arasındaki ilişkiler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiş ve elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Araştırma bulgularına göre ana değişkenlerimiz arasındaki ilişki analiz edildiğinde ise dindarlık ve kendini gerçekleştirme düzeyleri arasında genel olarak anlamlı bir ilişkiye rastlanamamış (,073) fakat dindarlık ve hayat memnuniyeti düzeyleri (,183) ile hayat memnuniyeti ve kendini gerçekleştirme düzeyleri (,217) arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research deals with the concepts of piety, self-actualization and life satisfaction, which have a very important place in psychology and have been the subject of many studies from the past to the present. It is considered that religion, which directs people's lives, makes sense of their lives and provides people with the opportunity to achieve happiness, is an important criterion for reaching the stage of self-actualization and ensuring life satisfaction, and this is intended to be determined. At the same time, it is expected that there will be a relationship between the levels of self-actualization and the levels of life satisfaction. The sample of the research carried out in the form of field research is composed of adults over the age of 18. The sample was generated using a random sampling system. As a result of the research, the relationships between the concepts were analyzed through the SPSS program and the results obtained were interpreted. When the relationship between our main variables was analyzed according to the research findings, no significant relationship was found between the levels of religiosity and self-actualization (.073), but there was a significant difference between the levels of religiosity and life satisfaction (.183) and the levels of life satisfaction and self-actualization (.217) relationship has been found.