Matematik öğretmen adayları tarafından hazırlanan ve uygulanan matematik görevlerinin bilişsel seviyelerinin incelenmesi: Üçlü gösterim yöntemi
Examination of cognitive levels of mathematical task prepared and apllied by pre-service mathematics teachers: Three act tasks
  1. Tez No: 695157
  2. Yazar: NUR BULUKLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ ÖZGELDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, matematik öğretmen adaylarından Üçlü Gösterim Yöntemi ile kendi görevlerini oluşturmaları istenmiş ve öğretmen adaylarının oluşturdukları bu görevlerin uygulama sırasında bilişsel seviyenin nasıl devam ettiği incelenmiştir. Bu kapsamda, görevlerin hazırlık ve uygulama aşamalarında neler gerçekleştiği, bilişsel seviyenin nasıl değiştiği gözlemlenmiştir. Çalışmaya 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında Mersin Üniversitesi 3. sınıf Özel Yöntemleri II dersini alan 69 matematik öğretmen adayı katılmıştır. Çalışma kapsamında oluşturulan 28 grup, Üçlü Gösterim Yöntemi ile kendi matematiksel görevlerini hazırlayıp sınıf içinde görevlerini sunmuştur. 12 hafta sürecinde öğrencilerden ön hazırlık, sunum ve görev sonrası veriler, çalışmalarının dökümleri ve görevlerinde kullandıkları materyaller toplanmıştır. Toplanan verilerin ayrıntılı incelenmesi için bütüncül çoklu durum araştırması desen olarak kullanılmıştır. Süreç boyunca ve sonrasında öğrencilerin sundukları görevlerin bütün aşamaları Öğretim Kalitesi Değerlendirme aracının Akademik Tutarlılık ölçekleri çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmanın bulguları göstermektedir ki, bilişsel olarak yüksek potansiyelli görevler uygulama sürecinde yüksek bilişsel seviyede, düşük potansiyelli görevler ise düşük bilişsel seviyede devam etme eğilimi göstermektedir. Elde edilen bulgular çerçevesinde, matematik öğretmen adaylarının Üçlü Gösterim Yöntemi kullanılarak hazırladıkları ve uyguladıkları görevler sayesinde sınıf içinde özellikle soru sorma, tartışma yürütme gibi beceriler için de iyi bir deneyim elde ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, pre-service mathematics teachers were asked to create their own tasks using the Three Act Tasks Method and it was examined how the cognitive level of these tasks created by pre-service teachers continued while implementation. In this context, it was observed what happened during the preparation and implementation stages of the tasks and how the cognitive level changed. 69 pre-service mathematics teachers who took the third grade Special Training Methods II course at Mersin University in the 2018-2019 acedemic year participated in the study. 28 groups formed within the scope of the study prepared their own mathematical tasks in the classroom. During 12 week period time preparatory, presentation, and post-task data, transcripts of their work and materials they used in their assignments were collected from students. In order to examine the collected data in detail, holistic multi-case research was used as a design. All stages of the tasks presented by the students during and after the process were examined within the framework of Academic Rigor scales of the Instructional Assessment Quality toolkit. The findings of the study Show that cognitively high-potential tasks tend to continue at a high cognitive level, while low-potential tasks tend to continue at a low level. Within the framework of the findings, it was seen that pre-service mathematics teachers have gained a good experince skill such as asking questions and conducting a discussion in the classroom, because they have prepared and applied the tasks using the Three Act Tasks Method.