LGS Fen Bilimleri sorularının yenilenmiş Bloom taksonomisine göre incelenmesi
Investigation of LGS science questions according to the renovated Bloom taxonomy
- Tez No: 695158
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada, 2018 ,2019 ve 2020 yılında gerçekleştirilen LGS sınavlarının Fen Bilimleri testinde yer alan soruların Yenilenmiş Bloom Taksonomisi'ne (YBT) göre incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada veriler nitel araştırma yönteminden doküman incelemesi kullanılarak elde edilmiştir. Bu amaçla toplamda 60 adet Fen Bilimleri sorusu incelenmiştir. Verilerin analizi iki uzman görüşü alınarak belirlenmiştir. Araştırmanın bulgularına bakıldığında 2017-2018 LGS Fen Bilimleri sorularının bilgi boyutu olarak olgusal bilgi(1 soru, %5), kavramsal bilgi(10 soru,%50), işlemsel bilgi(9 soru,%45) basamağından oluştuğu, üstbilişsel bilgi basamağında soru bulunmadığı görülmüştür. Soruların bilişsel süreç boyutu incelendiğinde anlama basamağı (6 soru,%30), uygula basamağı (7 soru, %35), analiz et basamağı(5 soru, %25), değerlendir basamağı(2 soru,%10) bulunmaktadır. 2018-2019 LGS Fen Bilimleri sorularının bilgi boyutu incelendiğinde kavramsal bilgi(7 soru,35), işlemsel bilgi(13soru, %65) basamakları yer aldığı, olgusal bilgi ve üstbilişsel bilgi basamaklarından soru bulunmadığı görülmüştür. Bilişsel süreç boyuna bakıldığında anla basamağı(10 soru, %50), uygula basamağı(3 soru, %15), analiz et basamağı (5 soru, %25), değerlendir basamağı (2 soru, %10) yer almaktadır. 2019-2020 LGS Fen Bilimleri sorularının bilgi boyutu incelendiğinde olgusal bilgi(2soru, %10), kavramsal bilgi(9 soru, %45), işlemsel bilgi(9 soru, %45) basamakları yer almaktadır. Üstbilişsel bilgi basamağına göre soru bulunmamaktadır. Bilişsel süreç boyutuna göre incelendiğinde anla basamağı (9 soru, %45), uygula basamağı (4 soru, %20), analiz et basamağı (6 soru, %30), değerlendir basamağı(1 soru, %5) yer almaktadır. Soruların geneline bakıldığında üst düzey bilişsel süreç basamaklarına yer verildiği fakat hiçbir sınavda hatırla ve yarat basamağına ait soru bulunmadığı göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is intended to examine for the first time the questions in the science test of the LGS exams conducted in 2018, 2019 and 2020 according to the renewed Bloom taxonomy (YBT). The data in the study was obtained using the qualitative research method of document review. For this purpose, a total of 60 science questions were examined. The analysis of the data was determined by taking the opinions of two experts. Looking at the results of the study, it was observed that the 2017-2018 LGS science questions consist of factual information(1 Question, 5%), conceptual information(10 question, 50%), transactional information(9 question, 45%) as the information dimension, and there are no questions in the metacognitive information step. When the cognitive process dimension of the questions is examined, there is The understand Step (6 questions, 30%), apply Step (7 questions, 35%), analyze Step(5 questions, 25%), evaluate Step(2 questions, 10%). 2018-2019 when the information dimension of LGs science questions was examined,it was found that there were conceptual information(7 questions, 35), transactional information(13 questions, 65%) steps, and there were no questions from factual information and metacognitive information steps. Looking at the length of the cognitive process, there are the understand step(10 Questions, 50%), apply Step(3 Questions, 15%), analyze Step (5 questions, 25%), evaluate Step (2 questions, 10%). 2019-2020 the information dimension of LGs science questions includes factual information(2 Question, 10%), conceptual information(9 question, 45%), transactional information(9 question, 45%). There are no questions according to the metacognitive information step. According to the cognitive process size, The understand Step (9 questions, 45%), apply Step (4 questions, 20%), analyze step (6 questions, 30%), evaluate Step(1 Question, 5%) are included. Looking at the overall questions, it is noticeable that there are high-level cognitive process steps, but there are no questions about the Remember and create step in the exam.