KOBİ'lerin finansal okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma: Tokat ili örneği
A research on determining the financial literacy levels of SMEs: The case of Tokat
  1. Tez No: 695159
  2. Yazar: ENGİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİBAN COŞKUN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Finansal okuryazarlık finansal araçlar, kavramlar ve işlemler hakkında bilgi sahibi olmayı ve sahip olunan bilginin etkin bir şekilde kullanım süreci olarak tanımlanmaktadır. KOBİ'ler ekonomideki yoğunlukları ve büyük yapılı işletmelerin faaliyetlerini rahat yürütebilmeleri açısından ülke ekonomilerinde önem arz etmektedirler. Gelişmekte olan ülkelerde küresel şirketlerin yetersizliği istihdam yükünü KOBİ'lerin sırtına yüklemektedir. Bu durumda KOBİ'lerin finansal bilgilerinin yükseltilmesi toplumsal bir sorumluluk haline gelmesine yol açmaktadır. Tez çalışmasının amacı, Tokat ilinde faaliyet gösteren KOBİ'lerin finansal okuryazarlık düzeylerini belirlemektir. Çalışma Tokat ilinde daha önce KOBİ'lerin finansal okuryazarlık düzeylerini belirlemeye yönelik bir çalışma olmaması nedeni ile literatüre katkı sağlayacaktır. Çalışmada KOBİ'lerin finansal okuryazarlık seviyelerinin belirlenmesi için anket yönteminden faydalanılmıştır. Çalışmanın örneklemi kota örnekleme yöntemi ile belirlenen 370 KOBİ yöneticisi oluşturmaktadır. Yapılan analiz sonuçlarına göre KOBİ'lerin finansal okuryazarlık düzeyi ile eğitim durumu, işletmelerin faaliyet yılları, KOBİ yöneticilerinin yaşları, işletmedeki pozisyonları, borçlanma tercihleri, teşvik kullanım durumları ve finansal okuryazarlık eğitimi alma durumları arasında anlamlı farklılıklar oluşmuştur. Cinsiyet faktöründe kadın erkek dağılımının dengeli olmayışı nedeni ile analiz yapılamamıştır. Eğitim seviyesi yükseldikçe finansal okuryazarlık seviyesinin yükseldiği, daha genç yaştaki KOBİ yöneticilerinin finansal araç ve kavramlara daha hâkim olduğu, teşviklerden faydalanan KOBİ'lerin finansal okuryazarlık seviyelerinin daha yüksek olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Tüm bu durumların dışında genel olarak KOBİ'lerin finansal eğitim seviyelerinin düşüklüğü ve bu duruma paralel olarak finansal okuryazarlık seviyelerinin düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar ışığında KOBİ'lere çeşitli destek programları ile eğitimler sunulmalıdır. Bu destek programları sonucunda katılımcıların verileri denetlenmeli ve ölçülerek yeni sonuçlara göre programlar güncellenmelidir. KOBİ'lerin istihdama ve ekonomiye katkıları düşünüldüğünde, KOBİ'lerin desteklenmesi ve finansal okuryazarlık konusunda eğitimlere tabi tutulması toplumsal sorumluluk haline gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Financial literacy is defined as the process of having knowledge about financial instruments, concepts and transactions and using the knowledge effectively. SMEs are important in national economies in terms of their density in the economy and the ability of large-scale enterprises to carry out their activities comfortably. The inadequacy of global companies in developing countries places the burden of employment on SMEs. In this case, increasing the financial information of SMEs causes it to become a social responsibility. The aim of the study is to determine the financial literacy levels of SMEs operating in Tokat. The study will contribute to the literature due to the scarcity of studies on SMEs and the lack of a study to determine the financial literacy levels of SMEs in Tokat. In the study, the survey method was used to determine the literacy levels of SMEs. The universe of the study consists of 9200 SMEs operating in Tokat province. The sample consists of 370 SME managers determined by the quota sampling method. The aim of the thesis study is to determine the financial literacy levels of SMEs operating in the province of Tokat. The study will contribute to the literature since there has not been a study to determine the financial literacy levels of SMEs in the province of Tokat. In the study, the survey method was used to determine the financial literacy levels of SMEs. The sample of the study consists of 370 SME managers determined by the quota sampling method. According to the results of the analysis, there were significant differences between the financial literacy level of SMEs and their educational status, the years of operation of the enterprises, the ages of the SME managers, their positions in the enterprise, their borrowing preferences, the use of incentives and the status of receiving financial literacy education. Analysis could not be made due to the unbalanced distribution of men and women in the gender factor. It has been concluded that the level of financial literacy increases as the education level increases, the younger SME managers have more knowledge of financial tools and concepts, and the financial literacy levels of SMEs that benefit from incentives are higher. Apart from all these situations, it has been concluded that the financial education levels of SMEs are generally low and, in parallel with this situation, their financial literacy levels are low. In the light of these results, various support programs and trainings should be offered to SMEs. As a result of these support programs, the data of the participants should be audited and measured and the programs should be updated according to the new results. Considering the contribution of SMEs to employment and economy, supporting SMEs and providing them with financial literacy training becomes a social responsibility.