An analysis of American global hegemony from a Neo-Gramscian perspective
Neo-Gramscı perspektiften Amerikan küresel hegemonyasının analizi
- Tez No: 695160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT UZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden ve Soğuk Savaş'ın başlamasından bu yana, ABD'nin kapitalist ülkelerin çoğunun küresel hegemonik liderliğini üstlendiği varsayılmıştır. Aynı zamanda Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte ABD'nin bir süper güç haline geldiği de iddia edildi. Ancak 2000 ile 2020 yılları arasında birçok olay ve büyük teknolojik gelişmeler yaşandı. Ayrıca dünya birbirinden çok farklı üç Amerikan başkanı da gördü. Dahası, Çin'in yükselişinin devam ettiğini de görmüş olmasıdır. Peki ABD halen daha küresel bir hegemon olmaya devam ediyor mu? Bu soruya ilişkin literatür çeşitlilik göstermektedir ancak genellikle ana akım realist ve neo-liberal yönelimli yaklaşımlarla sınırlıdır. Bazıları ABD'nin düşüşte olan küresel bir hegemon olduğunu savunurken, bazıları böyle olmadığını ve uzun bir süre küresel hegemon olmaya devam edeceğini savunuyor. Bununla birlikte, bu tezin amacı, 2000 ve 2020 yılları arasındaki Amerikan küresel hegemonyasını analiz etmek ve değerlendirmek için neo-Gramsci'ci bir alternatif sunmak olmuştur. Basit ekonomik ve askeri analizlerin aksine, neo-Gramsci'ci yaklaşımı, fikirlerin ve uluslararası kurumlar kapsamlı bir analizini gerektirerek da daha bütüncül bir yaklaşıma olanak tanır. Böyle bir analizin sonucu iki yönlü olmuştur. Birincisi, hegemonik bir düşüşün var olduğu yönündedir. Bunun nedeni, ABD ekonomik, askeri ve uluslararası kurumsal alanlarda önde gibi görünse de daha yakından incelendiğinde bunların herhangi birinde bozulma ve bozulma belirtileri görülmektedir. İkinci sonuç, hegemonik gerilemesine rağmen, ABD ile rakipleri arasında belli alanlardaki ciddi farkları nedeniyle, büyük olasılıkla küresel hegemon olmaya devam edecek olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Since the end of the Second World War and the beginning of the Cold War, it has been assumed that the USA has taken up the global hegemonic leadership of most of the capitalist countries. With the end of the Cold War, it has been claimed that the USA has become a superpower. The years between 2000 and 2020, however, have seen many events and great technological advances. It also has seen three American presidents very different from each other. What is more is that it has seen the continuing of the rise of China as well. Does the USA still continue to be a global hegemon? The literature on this question is various but, in general, limited to mainstream realist and neo-liberal oriented approaches. Some argue that the USA is a global hegemon in decline, while some argue that it is not and that it will continue to be the global hegemon for a long time. Nevertheless, the aim of this thesis has been to provide a neo-Gramscian alternative to analyze and assess American global hegemony between 2000 and 2020. As opposed to simple economic and military analyses, a neo-Gramscian approach requires a thorough analysis of the ideas and international institutions as well, thence enabling a more wholistic approach. The outcome of such an analysis has been twofold. First, there is a hegemonic decline. Even though it appears like the USA is ahead in the economic, military, and international institutional fields, there are signs of decay and degradation in any of them when analyzed closer. The second outcome is that despite its hegemonic decline the USA will most likely continue to be the global hegemon because of the discrepancy between it and its challengers.