Hulefâ-i Râşidîn dönemine ait resmi yazışma ve antlaşma metinlerinin belâgat ve fesâhat açısından incelenmesi
Examining the official correspondence and treaty texts of the the Rashidun Caliphates period in terms of rhetoric and fluency
  1. Tez No: 695163
  2. Yazar: MUHAMMED YUSUF İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık, Eastern Linguistics and Literature, Translation and Interpretation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Hz. Peygamber'den (sav) sonra Medine'deki İslâm Devleti'nin yönetimine geçen Hulefâ-i Râşidîn, Hz. Peygamber döneminde başlayan fetihlere devam etmişler ve İslâm Devleti'nin sınırlarını uzak coğrafyalara kadar genişletmişlerdir. Yeni fetihlerle beraber birçok yeni kavim, kabile ve devlet ile münasebetler geliştirmişlerdir. Bu topluluklar ile kimi zaman savaşmışlar kimi zaman ise barış antlaşması imzalamışlardır. Yaşanan bu gelişmeler ile birlikte fethedilen beldelere vali atama ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada Hulefâ-i Râşidîn döneminde kaleme alınan; iki devlet arasındaki barış antlaşmaları, yöneticiler ile valiler arasında idari konular hakkında yapılan yazışmalar, İslâm tarihi açısından önem arz eden bazı olaylar hakkında dönemin yöneticileri arasındaki yazışma metinleri belâgat ve fesâhat açısından incelenmekte ve edebi açıdan geniş bir değerlendirmeye tâbi tutulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The four great caliphs, who took over the rule of the Islamic State in Medina after Prophet Muhammad, continued the conquests and during their period extended the borders of the Islamic State to distant regions. Along with the new conquests, they developed relationships with new tribes, different communities and states. They sometimes fought with these communities and signed peace agreements. In other times with these developments, a need arose appoint a governer to the newly conguered regions. In this study, official correspondence texts written in the period of the Rashidun Caliphates is examined in terms of rhetoric and fluency: the peace treaties between two countries, the correspondence texts between the rulers and the governors with regard to administrative issues, and the correspondence texts between the rulers of the time concerning some events that are considered important in Islamic history.