Hz. Peygamber ve Hulefâ-i Râşidîn döneminde kamu hizmetinde bulunan hanımlar
Hz. die Profeet en Hulefâ-ek Raşidîn tydperk die staatsdiens dames
  1. Tez No: 558944
  2. Yazar: KEVSER GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ATÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde Hz. Peygamber ve Hulefâ-i Raşidîn döneminde kadınların sosyal hayattaki konumlarına değinilerek çalışma hayatına dair bilgiler verilmiş, kamu alanında yapmış oldukları hizmetler ele alınmıştır. Özel olarak kamu hizmeti yapanlar zikredilmiş, durumun keyfiyetini tespit açısından resmî olarak görev almış hanımların biyografilerine yer verilmiştir. Kıyaslama imkanı vermesi açısından Cahiliye dönemindeki durum da ele alınmıştır. Hz. Peygamber döneminde kadının toplumun bir ferdi ve ailesinin bir üyesi olarak saygın bir konuma yükseldiği, toplumda söz sahibi ve etkin olmaya başladığını söylememiz mümkündür. Hz. Peygamber, Kur'an-ı Kerim'in kadına verdiği, kadınların daha önce sahip olmadığı haklarını sosyal hayata aktarmada rehberlik etmiş, toplumun bunu kabullenme sürecinde onlara destek olmuştur. Sadece hakları değil sorumlulukları konusunda da bilinçlenen kadınlar İslâm'ın yayılması, öğretilmesi ve yaşanması noktasında erkeklerle saf tutmuş, yetenek ve güçleri doğrultusunda gayret göstermişlerdir. Özel olarak kamu hizmetlerinde bulundukları gibi Hz. Peygamber tarafından yönetim ilkelerine uygun olarak ehliyet ve liyakat sahibi olanlar doktorluk, öğretmenlik, muhtesiplik gibi işlerde resmî olarak görevlendirilmişlerdir. Hulefâ-i Râşidîn döneminde Hz. Peygamber'in desteğini fiilen kaybetmiş olsalar da O'nun uygulamalarından güç alan kadınlar, aynı yönetim anlayışını devam ettiren halifelerin desteği ile hakları ve sorumluluklarının bilincinde olarak sosyal hayattaki görünürlüklerini devam ettirmişlerdir. Devletin kurumsallaştığı bu dönemde de özelde ve resmî olarak kamu hizmetlerinde bulunmuşlardır. Fakat yapılan fetihler sonucunda maddi refahın artması, farklı dini grup ve milletlerle karşılaşılması, birtakım siyasi görüş ayrılıklarının ortaya çıkması gibi hususlar toplumda birtakım değişme ve gelişmelere sebep olmuştur. Bütün bunlar toplumda kadın algısını olumsuz etkilemiş, cahiliye dönemine ait bazı düşüncelerin ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır.
Özet (Çeviri)
This theses is about the role of women in their social lifes during the time of the Prophet Mohammed, and in the time of The Rightly-Guided Caliphs. It also includes information about women's working life, and their public service. To analyse the roles of women during those times it starts with the Jahiliyya Phase and is compared to the prophetic times. It is evident that women in the prophetic time have engaged in public service. During the time of The Rightly-Guided Caliphs they were considered a member of the community and family, as well as becoming more effective and getting promoted to a respected status. The prophet has educated the society in terms of accepting the value the Koran has given to women. He has guided the women to use the rights they did not carry before. Women well-informed about their rights and responsibilities, struggled together with men in the direction of power for islam to be spread. Since the Caliphs handled and ruled the Caliphate like they were taught by prophetic manner, women continued their roles in social lifes and their responsibilities as they did before. They took action and engaged in public services. As a result of conquests welfare levels have raised, thus engaging with different races and ethnicities,and political derangement, as well as social changes and developments, which all have caused a negative return on how women were viewed and portrayed like in Jahilliyah times.