Mekan ve kamusal alan ilişkisi üzerine bir inceleme: Habermas, Arendt ve Sennett
An inquiry on the relationship between public sphere and space: Habermas, Arendt ve Sennett
- Tez No: 695179
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, kamusal alan teorileri ve mekan arasındaki ilişkiyi sorunsallaştırmaktadır. Kamusal alan teorilerindeki“alan”nosyonunun nasıl bir mekansallığa karşılık geldiği Jürgen Habermas, Hannah Arendt ve Richard Sennett'in kamusallık yaklaşımları üzerinden incelenmiştir. Kamusallığın mekan ile ilişkisinin diyalektik yönlerinin ele alındığı bu çalışmada, topoğrafik alan ve prosedürel alan olmak üzere iki farklı alan tanımı bulunmaktadır. Topoğrafik alan yaklaşımı kentin belirli bir bölgesinde kamusal diyaloğa imkan verecek şekilde var olan fiziki alanları imlemektedir. Prosedürel alan yaklaşımı ise mekandan bağımsız ve deviniminin bulunduğu alanları kapsamaktadır. Çalışmanın bir diğer bileşeni olan mekan ise somut kategoriler bağlamında değerlendirilmiştir. Bu anlam kümesi çerçevesinde teorisyenlerin kamusal alan yaklaşımlarındaki mekana biçilen rol karşılaştırmalı bir biçimde incelenmiştir. Bu bağlamdan hareketle elde edilen sonuca göre; Habermas ve Arendt kamusallığı yer ve mekandan bağımsız bir biçimde kurgularken Sennett ise kamusallığı mekan ile birlikte düşünme eğilimindedir. Düşünürlerin çalışmalarının eleştirel bir biçimde okunmasıyla elde edilen bu sonuç, evrenselcilik, yerellik ve normatiflik gibi kategoriler çerçevesinde tekrar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study problematizes the relationship between public sphere theories and the space concept. How the notion of“sphere”matches up with spatiality in public sphere theories is scrutinised via publicity ideas of Jürgen Habermas, Hannah Arendt and Richard Sennett. In this study, there are two different approaching of sphere notion which are topographical approach and procedural approach. The topographic area approach points out the physical space that exists in particular area of city in a way that allows the public interactions. The procedural area approach includes areas that are independent of space and process of being formed. Another component of the study, i.e., space, is evaluated in the context of physical categories. Within the framework of this set meanings the role of space in theorists' approaches to public sphere theories is analyzed comparatively. Consequently, Habermas and Arendt fictionalize publicity irrespective from place and space. Sennett, on the other hand, tends to think of publicity together with space and place. These result obtained through a critical reading of scholars, is re-evaluated within the framework categories such as universalism, localism.