Nietzsche'nin ahlak ve siyaset felsefesi
The political proposals Nietzsche produced from her moral critique
- Tez No: 695181
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CÜNEYT GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, Nietzsche'nin ahlak ve siyaset alanlarındaki düşüncelerini detaylı olarak açıklamak ve bu düşünceler doğrultusunda Nietzsche'nin ortaya koymak istediği felsefi tavrı etraflıca anlatmaktır. Nietzsche, Hristiyan ahlakının ve onun temelinde gelişen her türlü kurumun insanı ve toplumu çöküşe götüren birer tehdit olduğuna inanıyordu. Bu nedenle,insanı ve toplumu daha yüksek bir konuma taşımak isteyen Nietzsche, Hristiyan ahlakının getirdiği her türlü düzene karşı insanların yeni bir düzen kurmasını istiyordu. Bu bağlamda çalışmanın ilk bölümünde Nietzsche'nin ahlak alanındaki düşünceleri ve eleştirileri detaylı bir şekilde ortaya konularak, evrensel ahlak kurallarının yerine bireyciliğe dayalı yeni bir değer sisteminin oluşmasının gerekliliği üzerinde durulmuştur İkinci bölümde ise, Hristiyan ahlakının toplumsal bir yansıması olarak gelişen modern siyaset ve siyasi kurumlar ele alınarak Nietzsche'nin modernlik eleştirisi ve buna bağlı olarak siyaset ve siyasi kurumlara yönelik eleştirileri ayrıntılandırılmıştır. Nietzsche, modern siyasete bağlı olarak gelişen kurum ve ideolojileri Hristiyan ahlakı ile birlikte başlayan çürümenin devamı olarak görmektedir. Bu yüzden de bu kurum ve ideolojiler ortadan kaldırılıp yerine yeni bir toplum düzeni kurulmalıdır. Çalışma sonuç olarak Nietzsche'nin Hristiyan ahlakına bağlı olarak gelişen, insanın ve toplumun ilerlemesi ve özgürleşmesi önünde engel olan her türlü değer, düşünce, ideoloji ve sistemin reddedilip, bunların yerine insanın ve toplumun ilerlemesini sağlayan yeni bir büyük siyaset oluşturulması gerektiği ve bu yeni düzenin nasıl kurulacağı yönündeki önerilerle bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain in detail Nietzsche's thoughts in the fields of morality and politics and to explain in detail the philosophical system that Nietzsche wants to put forward in accordance with these thoughts. Nietzsche believed that Christian morality and all kinds of institutions that flourished on its foundation were threats that led to the collapse of human and society. Therefore, Nietzsche, who wanted to move man and society to a higher position throughout his entire philosophical position wanted people to establish a new order against any order brought by Christian morality. In this context, in the first part of the study, Nietzsche's thoughts and criticisms in the field of morality were laid out in detail and the necessity of forming a new value system based on individualism instead of universal moral rules was emphasized. In the second chapter, modern politics and political institutions that develop as a social reflection of Christian morality are discussed and Nietzsche's criticism of modernity and, accordingly, his criticism of politics and political institutions are explained. Nietzsche sees the institutions and ideologies that have evolved due to modern politics as a continuation of the decay that began with Christian morality. Therefore, these institutions and ideologies should be eliminated and a new social order should be established in their place. As a result, the study was concluded with Nietzsche's suggestions on how to establish a new great politics that rejects all kinds of values, thoughts, ideologies and systems that hinder the progress and liberation of man and society, and instead allows the advancement of human and society.