Muhasebe denetiminde kanıt toplama tekniklerinin bağımsız denetim üzerine etkisi ve bir araştırma
The effect of evidence collection techniques on independent auditing in accounting auditing and a research
  1. Tez No: 695195
  2. Yazar: PINAR ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK ATAMAN GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzdeki ekonomik koşulların gelişmesi ve değişiklikler göstermesi ekonomik faaliyetlerin çözülmesini daha karmaşık bir hale dönüştürmektedir. Bu karmaşık hale gelen ekonomik faaliyetlerin bir düzene koyulmasını da her geçen gün geri dönülmesi zor bir duruma getirmektedir. Zorlaşan bu ekonomik koşullardan dolayı hem iş çevrelerinin hem de toplumun günden güne denetime ihtiyaç duyması artmakta ve bu sebeple hem iş dünyasında hem de toplum yaşamında denetim önemli bir hale gelmektedir. Dünyada genel kabul gören denetimin amacı, muhasebe ilkeleri ve standartlarını dikkate alarak finansal tabloların bu doğrultuda doğru bir şekilde raporlanmış olduğunu analiz etmektir. Avrupa Birliği bünyesinde yaşanan uyum ve genişleme süreci yanında, küresel muhasebe ve denetim standartlarına yöneliş ve yakınsama eğilimi, uluslararası muhasebe ve denetim standartları ile bağımsız denetimi daha da ön plana çıkarmıştır. Ayrıca, muhasebe ve denetim standartlarının hem küresel hem de sektörel (kamu ve özel) bazda uyumlaştırılması açısından önemli bir gelişmedir. Denetim kavramı, sistematik bir süreç olarak ele alındığında ise ekonomik faaliyet ve olaylarla ilgili iddiaların, daha önce tespit edilen ölçütlere uygunluk seviyesini araştırmaktır. Denetçi, bu sürecin sonucunda ortaya çıkan verileri gerekli kişi veya kurumlara bildirmek gerekçesiyle tarafsız bir şekilde kanıt toplama ve toplanan kanıtları değerlendirmektedir. Denetçinin denetim sürecinde; işletmenin faaliyetleri, muhasebe kayıtları ve finansal tablolarındaki bilgilerin doğruluğu ile ilgili bir denetim görüşü oluşturmak için çeşitli kanıt toplama teknikleriyle ulaşabileceği her türlü bilgi ve belgeler denetim kanıtı olmaktadır. Denetçi, denetim raporunda sunacağı görüşü bu denetim kanıtları ile ispatlamaktadır. Bu çalışmada, denetim sürecince önemli bir yer tutan ve denetçiye kanıt teşkil edebilecek denetim kanıtlarının ve denetim süresince yaygınca kullanılan kanıt toplama tekniklerinin açıklanarak bağımsız denetim firmalarında gerçekleştirilen bir anket çalışması ile muhasebe denetiminde kullanılan kanıt toplama tekniklerinin bağımsız denetime etkisinin olup olmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The development and changes of today's economic conditions make the solution of economic activities more complex. It also makes it difficult to return to an order of economic activities that have become complex every day. Because of these difficult economic conditions, both business circles and society are increasing in need of supervision from day to day, and therefore supervision is becoming important in both business and public life. The purpose of the audit, which is generally accepted in the world, is to analyze whether the financial statements are reported correctly in this direction, taking into account the accounting principles and standards. In addition to the harmonization and enlargement process within the European Union, the tendency towards global accounting and auditing standards and the tendency to converge have brought international accounting and auditing standards and independent auditing to the fore. It is also an important development in terms of harmonization of accounting and auditing standards both globally and on a sectoral (public and private) basis. When the concept of auditing is considered as a systematic process, it is to investigate the level of compliance of claims about economic activities and events with previously determined criteria. The auditor impartially collects evidence and evaluates the collected evidence, on the grounds of informing the necessary persons or institutions about the data obtained as a result of this process. In the audit process of the auditor; All kinds of information and documents that can be accessed by various evidence collection techniques in order to form an audit opinion on the accuracy of the information in the operations of the enterprise, accounting records and financial statements are audit evidence. The auditor proves the opinion he will present in the audit report with this audit evidence. In this study, it is aimed to determine whether the evidence collection techniques used in accounting auditing have an independent audit effect by explaining the audit evidence which has an important place in the audit process and can constitute evidence to the auditor, and the evidence collection techniques commonly used during the audit.