The mediating role of basic needs satisfaction in relation between perceived partner responsiveness and binging behavior
Algılanan partner duyarlılığı ve tıkınırcasına yeme davranışı arasındaki ilişkide temel psikolojik ihtiyaçların aracı rolü
  1. Tez No: 695196
  2. Yazar: MÜGE ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN KOÇAK ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kendi kaderini tayin teorisi tarafından yönlendirilen bu çalışma, algılanan partner duyarlılığı ile tıkınırcasına yeme davranışı arasındaki temel psikolojik ihtiyaç tatmininin aracı rolünü araştırdı. Çalışmaya en az bir aydır romantik bir ilişkisi olan (M = 85.56, SD = 144.06) ve yaşları 18 ile 67 yaş arasında olan (M = 29.82, SD = 8.64) 311 katılımcı katılmıştır. Bu araştırmada veri toplamak için Demografik Bilgi Anketi, Temel Psikolojik İhtiyaçlar Memnuniyet Ölçeği, Algılanan Partner Duyarlılığı Ölçeği ve Bulimik Araştırma Testi Edinburgh kullanılmıştır. Aracılık analizleri, algılanan partner duyarlılığının temel psikolojik ihtiyaçların tatminini önemli ölçüde ve olumlu bir şekilde yordadığını göstermiştir. Ek olarak, düşük düzeyde tıkınırcasına yeme davranışı, daha yüksek düzeyde temel psikolojik ihtiyaç tatmini tarafından olumsuz yönde yordanmıştır. Ayrıca, aracılık analizinin sonuçları, algılanan partner duyarlılığının, temel psikolojik ihtiyaç tatmini aracılığıyla tıkınırcasına yeme davranışı ile ilişkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Guided by the self-determination theory, this study investigated the mediating role of basic psychological needs satisfaction between perceived partner responsiveness and binge eating behavior. 311 participants ranging from 18 to 67 years (M = 29.82, SD = 8.64) having a romantic relationship for at least one month (M = 85.56, SD = 144.06) participated in the study. Demographic Information Questionnaire, Basic Psychological Needs Satisfaction Scale, Perceived Partner Responsiveness Scale and Bulimic Investigatory Test Edinburgh were used to collect data in this research. Mediation analyzes showed that perceived partner responsiveness significantly and positively predicts basic psychological needs satisfaction. In addition, lower levels of binge eating behavior was negatively predicted by higher levels basic psychological needs satisfaction. Further, the results of the mediation analysis showed that perceived partner responsiveness is associated with binge eating behavior by means of basic psychological needs satisfaction.