Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde TH17'nin sağ kalım ve nüks ile ilişkisi
The relationship of TH17 with survival and recurrence in non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 695222
  2. Yazar: KAMRAN ALIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİH ÖZDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN ÖMEROĞLU ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: IL-17 pozitif hücrelerin varlığı, çeşitli kanserlerde olduğu gibi akciğer kanserinde de gözlenmektedir. TH17 hücresinin akciğer kanserinde oynadığı rol halen netleştirilememekle birlikte genellikle kısa sağ kalım ve kötü prognoz ile ilişkilendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, KHDAK hastalarında IL-17'nin prognostik önemini belirlemek, KHDAK dokularında ve kanda IL-17 ekspresyonu ile nüks ve sağ kalım arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yöntem: IL-17'nin ekspresyonu, KHDAK 39 hastanın -80°C' de arşivlenmiş tümörlü ve sağlıklı dokusunda immünohistokimya ile ve KHDAK 41 hastanın -80°C' de arşivlenmiş periferik kan örneğinden serumda ELISA ile analiz edildi. IL-17 ekspresyonu ile klinik parametreler arasındaki korelasyonu analiz etmek için χ2 testi kullanıldı. IL-17 ekspresyonu ile genel sağkalım ve hastalıksız sağ kalım arasındaki korelasyonu analiz etmek için Kaplan- Meier yöntemi kullanıldı. Bulgular: Tümörlü dokuda sağlıklı dokuya göre daha yüksek düzeylerde IL-17A tespit edildi. Sağlıklı ve tümörlü dokusunda IL-17A bakılan 39 KHDAK hastasının %51,3'ünde, serumda IL-17A bakılan 41 hastanın %47,6'sında yüksek IL-17 ekspresyonu gözlendi. Hastalardan %38,4'ü adenokarsinom, %50,6'sı skuamoz hücreli karsinom tanısı almıştı. Sağlıklı ve tümörlü dokularda IL-17A bakılan hastaların %23,1'i, serumda IL-17A bakılan hastaların %34,1'i ileri evrede olarak değerlendirildi. IL-17A'nın skuamoz hücreli akciğer kanserinde adenokarsinoma göre anlamlı olarak daha yüksek düzeylerde eksprese edildiği gözlendi. Dokuda yapılan analizlerde erken evre hastalıkta düşük IL-17A düzeyleri daha uzun hastalıksız ve genel sağ kalım süreleri ile ilişkili bulundu. İleri evre hasta grubunda ise adenokarsinomdan farklı olarak skuamoz hücreli akciğer kanseri tanısı olan hastalarda istatiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte IL-17A düzeyleri yüksek olan hastaların düşük olanlara göre hastalıksız sağ kalım süreleri daha uzun saptandı. Sonuç: IL-17A, akciğer kanserinin histopatolojik tanı ve TNM evresine göre hastalıksız sağ kalımda ve akciğer kanseri metastazında rol oynayan bir immun sistem temel düzenleyicisidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The presence of IL-17-positive cells is observed in lung cancer as well as in various cancers. Although the role of TH17 cells in lung cancer is still not clear, it is generally associated with short survival and poor prognosis. This study aimed to determine the prognostic significance of IL-17 in NSCLC patients and to examine the relationship between IL-17 expression in NSCLC tissues and blood, and recurrence and survival. Methods: The expression of IL-17 was analyzed by immunohistochemistry in archived tumor and healthy tissue at -80°C' of 39 NSCLC patients and by ELISA in serum from archived peripheral blood samples of 41 NSCLC patients. The χ2 test was used to analyze the correlation between IL-17 expression and clinical parameters. The Kaplan-Meier method was used to analyze the correlation between IL-17 expression and overall survival and disease-free survival. Results: Higher levels of IL-17A were detected in tumor tissue compared to healthy tissue. High IL-17 expression was observed in 51.3% of 39 NSCLC patients in healthy and tumor tissue and 47.6% of 41 patients in serum. Of the patients, 38.4% were diagnosed with adenocarcinoma and 50.6% with squamous cell carcinoma. 23.1% of the patients that L-17A was analyzed in healthy and tumor tissues and 34.1% of the patients that IL-17A was analyzed in the serum were evaluated as an advanced stage. It was observed that IL-17A was expressed at significantly higher levels in squamous cell lung cancer than in adenocarcinoma. In tissue analyzes, low IL-17A levels in early-stage disease were associated with longer disease-free and overall survival times. In the advanced stage patient group, unlike adenocarcinoma, the patients with squamous cell lung cancer diagnosed with higher IL-17A levels had a longer disease-free survival time than those with low IL-17A levels, although it was not statistically significant. Conclusion: IL-17A is an immune system regulator that plays a role in disease-free survival and lung cancer metastasis according to histopathological diagnosis and TNM stage of lung cancer.