Küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalarda T lenfosit alt gruplarında epidermal büyüme faktörü reseptör ekspresyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of epidermal growth factor receptor expression in t lymphocyte subsets of patients with non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 728371
  2. Yazar: AYÇA EMSEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASİBE ARTAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Onkoloji, Allergy and Immunology, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Akciğer kanseri; erişkinlerde en yaygın görülen ikinci kanser türü olup, geç tanı konulması ve tedavisinin zor olması nedeniyle dünya çapında kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir. Küçük hücreli dışı akciğer kanserleri (KHDAK) ise %80-85 oranıyla akciğer kanserlerinin en sık görülen alt tipidir. Bu çalışmada, KHDAK'li hastalarda T hücre alt grupları oranları ve T hücrelerinin yüzey EGFR ekspresyonu araştırılarak kanserin evresiyle ve histopatolojik tipleriyle ilişkisinin aydınlatılması amaçlanmıştır. Küçük hücreli akciğer kanseri tanısı alan 18 yaş üstü 40 hasta ile 40 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edildi. Hasta ve kontrol grubunun periferik kanlarında yardımcı T lenfosit (Th) alt grupları (Th1, Th2, Th9, Th17, Th1Th17, CD4+ foliküler T hücre [Tfh], periferal T hücreler [Tph]) ile sitotoksik T lenfosit (STL) alt grupları (CD8+ Tfh ve Tph) eksprese ettikleri kemokin reseptörlerine göre floresanla işaretli monoklonal antikorlarla akım sitometri cihazında (BD FACS Aria III) belirlendi. KHDAK'li hastaların kontrol grubuna göre beyaz kan hücre sayısı (BKH), nötrofil yüzdesi ve sayısı ile nötrofil/lenfosit oranı, CRP, LDH ve glukoz düzeylerinde artış saptandı; lenfosit yüzdeleri ise normal sınırlardan düşüktü. Evrelerine göre sınıflandırmada ise ileri evre hastalarda lenfosit yüzdesi ve sayısı ile platelet oranı erken evre hastalara göre anlamlı şekilde azalmıştı; nötrofil yüzdesi, sayısı, nötrofil/lenfosit oranı ise normal sınırlardan yüksekti. Akım sitometrik analizlerde; KHDAK'li hastaların CD3+ T hücre ve CD4+ Th'lerde PD-1 ve EGFR ekspresyonları ile Th1, Th2, Th17 hücrelerinin yüzey EGFR ekspresyonlarında artış saptandı. STL'lerde CXCR5 ve PD-1 ekspresyonu kontrole göre düşüktü, EGFR ekspresyonlarında ise anlamlı fark yoktu. İleri evre hastalarda ise CD4+ Th oranları azalmış, Th1Th17 yardımcı T hücre alt grubu artmıştı. CD4+ Tph'lerin yüzey EGFR yüzdesinde ileri evre hastalarda artış saptandı. EGFR ekspresyonları ise lenfosit, CD3+ T hücre, CD4+ Th, Th1, Th2 ve Th17 hücre yüzeylerinde ileri evre hastalarda kontrol grubuna göre artmıştı. Kanserli hastaların bağışıklık sistemi hücrelerinde özellikle T lenfositlerinde EGFR ekspresyonu ile ilgili sınırlı sayıda literatür mevcuttur. Bu çalışma ile KHDAK'li hastaların T lenfosit alt gruplarında EGFR ekspresyonları ilk defa araştırılmış olup; lenfosit, CD4+ Th, Th1, Th2 ve Th17 yüzey EGFR ekspresyonlarının kontrollere göre arttığı gösterilmiştir. Bu çalışma KHDAK'de, lenfosit yüzey EGFR ekspresyonlarının prognostik ve prediktif değerini gösteren yeni çalışmalara ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer; It is the second most common type of cancer in adults and is one of the leading causes of cancer-related deaths worldwide due to its late diagnosis and difficult treatment. Non-small cell lung cancers (NSCLC) are the most common subtype of lung cancers with a rate of 80-85%. In this study, it was aimed to investigate the ratio of T cell subsets and their surface EGFR expression in patients with NSCLC to elucidate their relationship with cancer stages and hystopathological subtypes. Forty patients over 18 years of age diagnosed with small cell lung cancer and 40 healthy volunteers were included in the study. Helper T lymphocyte (Th) subsets (Th1, Th2, Th9, Th17, Th1Th17, follicular T cell [Tfh], peripheral T cells [Tph]) and cytotoxic T lymphocyte (STL) subsets in the peripheral blood of patient and control groups ( CD8+ Tfh and Tph) were identified with flow cytometry (BD FACS Aria III) according to the chemokine receptors using fluorescently labeled monoclonal antibodies. Compared to the control group, patients with NSCLC had an increase in white blood cell count (WBC), neutrophil percentage and count, neutrophil/lymphocyte ratio, CRP, LDH and glucose levels; lymphocyte percentages were lower than normal limits. In the classification according to the stages, the percentage and number of lymphocytes and the platelet ratio were significantly decreased in advanced stage patients compared to early stage patients; neutrophil percentage, count, and neutrophil/lymphocyte ratio were higher than normal limits. In flow cytometric analysis; PD-1 and EGFR expression of CD3+ T and CD4+ Th cells and EGFR expression of Th1, Th2, Th17 cells were increased in patients with NSCLC. CXCR5 and PD-1 expression in STLs was lower than control, but there was no significant difference in EGFR expressions. In advanced stage patients, decreased CD4+ Th ratios and increased Th1Th17 cells were found and the surface EGFR percentage of CD4+ Tph was increased. EGFR expressions of lymphocytes, CD3+ total T, CD4+ Th and Th1, Th2 were increased in advanced patients compared to the control group. There is limited literature in EGFR expression of immune system cells of cancer patients, especially in T lymphocytes. In this study, EGFR expressions on T lymphocyte subsets of patients with NSCLC were investigated for the first time; lymphocyte, CD4+ Th, Th1, Th2 and Th17 surface EGFR expressions were shown to be increased compared to controls. This study shows that there is a need for new studies showing the prognostic and predictive significance of lymphocyte surface EGFR expressions in NSCLC.