Küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalarda 6. ve 7. evreleme (TNM)'nin karşılaştırmalı olarak prognozu belirlemedeki rollerinin değerlendirilmesi
Comparative evaluation of roles of the 6.th and 7.th (TNM ) classification in terms of prognostic staging in patients with non small cell lung cancer
  1. Tez No: 308112
  2. Yazar: RECEP BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT FINDIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalarda 6. ve 7. evreleme (TNM) sisteminin hastalığın seyrini ve surveyini nasıl etkilediğini karşılaştırmayı amaçladık.YÖNTEM: 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları kliniğinde Ocak 2007-Ocak 2010 tarihleri arasında KHDAK tanısı alan 191 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların yaş, cinsiyet, sigara alışkanlıkları, radyolojik veyabronkoskopik bulguları, tanı ve metastaz tarama teknikleri de dahil olmak üzere çeşitli değişkenler belirlendi. Klinik evreleme 6. TNM evreleme ile 7. TNM evreleme revizyon modeline göre yapıldı, sağ kalımları hesaplandı ve sağ kalıma etki edenfaktörler araştırıldı. Hastaların 6. ve 7. TNM sistemine göre sağ kalımları karşılaştırıldı.BULGULAR:Çalışmamızda 120 (%62,8) hasta epidermoid karsinom, 46 (%24,1) hasta adenokarsinomlu,25(%13,1) hastada sınıflandılamayan küçük hücreli dışı akciğer kanseri olarak tespit edildi. 177 (%92,7) hasta erkek, 14 (%7,3) hasta kadın olarak bulundu. Kadınlarda ortalama yaşam süresi 9 ay(min:1ay,max:39 ay), erkeklerde ortalama yaşam süresi 9 ay(min:1ay,max:43ay) olarak bulundu. PS 0 olan hastaların ortalama yaşam süresi 17,5 ay iken PS 4 olan hastaların ortalama yaşam süresi 1 ay olarak bulundu. T1'in %33,3 T1a, %66,7 T1b olduğu, T2' in %2,9 T1b, %51,4 T2a, %17,1 T2b, %28,5 T3 olduğu, T3' de değişiklik olmadı.T4' ün %0,7 T1b, %2,2 T2a, %2,2 T2b, %6,7 T3, %88,1 T4 olduğu görüldü .En fazla değişim 16 hasta ile T4 de oldu. Evre 1A' daki hastalarda değişiklik olmadı. Evre 1B' deki 2 hastanın 1' i Evre 1B diğeri Evre 2B, Evre 2B' deki 3 hastanın 1' i Evre 2A ,2 `si Evre 2B, Evre 3A' daki hastalarda değişiklik olmadı, Evre 3B' deki 76 hastanın 1'i Evre 2B ,26'sı Evre 3A, 7'si Evre 4 oldu ve 42 hasta aynı evrede kaldı. Evre 4' deki 103 hastanın 95'i aynı kalırken, 6' sı Evre 3B, 2' si Evre 3A oldu.44 (%23) hastanın evresinde değişiklik oldu. T ve M' ler arasında anlamlı bir ilişki vardı(p0,05) anlamlı değilken 7.evrelemede T ile N arasında orta kuvvette(p0,05).6. evrelemede T3' ün surveyi T2 den fazla iken ,7. evreleme sisteminde T2a' nın surveyi T2b' den fazlaydı. Tümör boyutu arttıkça survey kısaldı ancak istatiksel olarak anlamlı fark yoktu(p>0,05). 6.ve 7. evrelemede M belirteci açısından surveyde anlamlı bir değişiklik yoktu(p>0,05). İntratorasik yayılımın surveyi ekstatorasik yayılıma göre daha uzundu. 7. TNM' ye göre en uzun survey Evre 1A hastalarında görüldü ve evre arttıkça surveylerde kısaldı. Her iki evreleme sisteminde epidermoid karsinomlu hastalarda evre 3A grubundaki hastaları ortanca yaşam süresi 7 aydan 10 aya yükseldi ancak istatiksel olarak anlamlı değildi(p>0,05). Adenokarsinomlu hastalarda bütün evrelerde anlamlı bir değişiklik olmadı(p>0,05). Çalışmamızda 191 hastanın 44 `ünde (%23) evre değişikliği oldu.8 (%4,1) hastanın evresi artarken, 36 (%18,9) hastanın evresi düştü. 29 (%15) hastanın yeni TNM revizyon modeline göre tedavi protokolünün değişebileceği görüldü.SONUÇ: 6. ve 7. TNM evreleme sistemi karşılaştırıldığında tümör boyutunun ve histopatolojik tipin survey açısından çok anlamlı değişiklik göstermediği görüldü. Çünkü bizim hastalarımızın büyük bir kısmı ileri evre (evre 3b ve evre 4) küçük hücreli dışı akciğer kanseriydi. Ancak 7. evreleme sistemine göre 29 hastanın evresinin;evre 4'den evre 3A(2 hasta)'ya , evre 3B'den 3A(26 hasta) ve 2B (1 hasta)'ye gerilediği görüldü. Böylelikle bu hastaların cerrahi tedavi olma şansları ortaya çıkmış oldu. Bu nedenle çalışmamızda 7. TNM sisteminin daha uygun bir evreleme sistemi olduğu görüldü.ANAHTAR KELİMELER: Küçük hücreli dışı akciğer kanseri, evre, prognoz, sağ kalım.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: The aim of this study was to compare 6th and 7th TNM staging systems and their affects in the progression and survey of the disease for the patients with non small cell lung cancer.METHOD: 191 patients who were diagnosed with NSCLC in the Department of Chest Disease in 19 mayıs University School of Medicine, between January 2007-January 2010 were evaluated retrospectively. Several variables including age, gender, smoking habits, radiologic or bronchoscopic findings, diagnosis and metastasis surveys were determined. Clinical staging was made based on 6th and 7th TNM staging revision model. Survival rate and factors that effects survival were examined. Survival rates of patients according to 6th and 7th TNM staging system were compared.RESULTS: In our study, epidermoid carcinoma in 120 (62,8%) patients, adenocarcinoma in 46 (24,1%) patients and unclassified non small cell lung cancer in 25 (13,1%) patients were dedected. 177(92,7%) patients were male and 14(%7.3) patients were female. Average survival rate was 9 months ( min:1 month max: 39 months) in females and 9 months (min:1 month max: 43 months) in males. Average survival rate was 17,5 months in patients with PS 0 and 1 month in patients with PS 4. 33,3 % of T1 was T1a, 66,7% of T1 was T1b, 2,9% of T2 was T1b, 51,4% of T2 was T2a, 17,1% of T2 was T2b, 28,5% was T3 and there was no change in T3. 0.7% of T4 was T1b, 2,2% of T4 was T2a, 2,2% of T4 was T2b, 6,7% of T4 was T3, 88,1% was T4. Maximum change was seen in T4 group with 16 patients. There was no change in patients with stage 1a. 1 of 2 patients with stage 1B stayed in stage 1B and other one became stage 2B. 1 of 3 patients with stage 2B became stage 2A, 2 of them stayed in stage 2B. There was no change in patients with stage 3A. 1 of 76 patients with stage 3B became stage 2B, 26 of them became stage 3A, 7 of them became stage 4 and 42 patients stayed in the same stage. 95 of 103 patients with stage 4 stayed the same, 6 patients became stage 3B, 2 patients became stage 3A. There was no change in staging of 44(23%) patients. There was a significant relation between T and M (p0,05). İn 6th staging system, survival rate of T3 was more than T2. In 7th staging system survival rate of T2a was more than T2b. Tumour size had negative correlation with survival rate but there was no statistically significant differance (p>0,05). There was no significant differance with respect to M factor (p>0,05). The survival rate of intrathoracic invasion was longer than extrathoracic invasion. According to 7th TNM system the longest survival rate was seen in patients with stage 1a and while tumour stage increased survival rate decreased. In both staging system the median survival rate in patients with stage 3A epidermoid carcinoma increased from 7 month to 10 but it wasn?t statistically significiant (p>0,05). No significiant differances was found in patients with adenocarcinoma in all stages. Stage change was seen in 44(23%) of 191 patients in our study. Stages of 8(4,1%) patients increased and stages of 36(18,9%) patients decreased. According to new TNM classification treatment protocols of 29(15%) patients was changed.CONCLUSION:When 6th and 7th staging system compared; with respect to the size and histopathologycal type of the tumour, no significant differances was seen . Because most of our population was terminal stage ( stage 3B and 4) non small cell lung cancer. However, according to 7 th staging system, stage of 29 patients decreased from stage 4 to stage 3A ( 2 patients), from stage 3B to stage 3A (26 patients) and to 2B (1 patient). Thus these patients got a chance for surgical treatment. Therefore, in our study 7th TNM staging system was seen as a more suitable staging system.KEY WORDS: Non small cell lung cancer, stage, prognosis,survival