Kliniğimizde opere edilen akciğer kanserli olguların morbidite ve mortalitelerinin değerlendirilmesi
Evaluati̇on of morbi̇di̇ty and mortali̇ty of pati̇ents wi̇th lung cancer operated i̇n our cli̇ni̇c
- Tez No: 365301
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATALAY ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Giris Kanser vakalarının %12.8'inden ve kanser ölümlerinin %17.8'inden akciğer kanseri sorumludur. Akciger kanserinde cerrahi uygulanan özellikle de erken evredeki hastalar en uzun sağkalıma sahip hasta grubudur. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK)'de prognostik en önemli faktör mediastinal lenf nodu metastazının olup olmamasıdır. Bu çalışmamızdaki amaç; 6 ve 7. evreleme sisteminin, histopatolojik tanıların, yapılan rezeksiyonların prognoz ve sağkalım yönünden karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem icle Üniversitesi , Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde Ocak 2000 ve Ocak 2013 tarihleri arasında KHDAK nedeniyle rezeksiyon yapılan 120 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Radyolojik görüntüleme ve histopatolojik inceleme ile 6. ve 7.TNM evreleme sistemine göre ayrı ayrı klinik evrelemeleri yapıldı. Hastalar cinsiyet, yaş, tanı yöntemleri, histopatolojik tanıları, uygulanan cerrahi , postoperatif komplikasyonlar, klinik ve patolojik evreler yönünden değerlendirilerek 1 ve 5 yıllık sağkalımları hesaplandı ve sağkalıma etki eden faktörler araştırıldı. Hastaların 6. ve 7. evreleme sistemine göre sağkalımları karşılaştırıldı. Bulgular Hastaların 108'i (%90) erkek, 12'si (%10) kadındı. Hastaların 1 yıllık sağkalım oranı %81,6 , 5 yıllık sağkalımı %45,5 olarak hesaplandı. Başvuru semptomları arasında en sık olan göğüs ağrısıydı (%53,7). Hastalarımızın % 91,6' sında (n=110) sigara içme alışkanlığı mevcuttu. Preoperatif tanı konulan hastaların oranı %62,5 (n=75) idi. Bunların 45'ine bronkoskopi, 30 'una transtorasik ince iğne aspirasyon biyopsisi (TTİİAB) ile tanı konuldu. 45 hastaya aynı seansta eksploratris torakotomi ve frozen section ile rezeksiyon uygulandı. Hastalarımızın %55'ine lobektomi, %27'sine pnömonektomi en sık yapılan rezeksiyon yöntemleriydi. Postoperatif histopatolojik tanılarda %45,8 (n=55) ile en sık epidermoid karsinom tespit edildi. Hastaların %89(n=107) unda tam rezeksiyon, %5,8(n=7) inde eksik rezeksiyon gerçeklesmiştir. Hastaların % 5 (n=6) i intraoperatif inoperabl olarak kabul edildi. Postoperatif en sık komplikasyon %10,8 (n=13) ile uzamış hava kaçağıydı. 6. evrelemeye göre en sık evre IB iken 7. evrelemeye göre IA idi. 6. ve 7. evrelemelere göre 5 yıllık sağkalımı en fazla olan evre IA idi. 6. evrelemede 5 yıllık sağkalım oranları sırasıyla: evre IA %88, IB %53,8. 7. evrelemeye göre; IA %85,7, IB %53,8 , IIA %50 olarak bulundu. Sonuç 7. evreleme sisteminde, tümör boyutunun prognozu belirlemede önemli bir faktör olduğu ve hastanın durumunu ve prognozu daha objektif bir şekilde yansıttığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction Lung cancer accounts 12.8% of all cancer types and causes 17.8% of cancer related deaths. The surgically resected group has the best survival period especially in early stage lung cancer among all lung cancer population. The most important prognostic factor is being of nodal metastasis in non small cell lung cancer patients. The aim of this study is to compare the results of the 6 th and 7 th staging system , histopathologic subtypes and resection types of non small cell lung cancer in prognosis and survival period. Material and Methods We retrospectively evaluated 120 lung resection patients with nonsmall cell lung cancer in thoracic surgery department of Medical School, Dicle University between January 2000 and January 2013. Radiological findings, histopathological results, 6th and 7th staging system determined results were noted for every patients. Patients were evaluated for gender, age, diagnostic methods, type of surgical resection, postoperative complications, cancer staging. Survival periods for one and five years of patients were determined and factors affecting survival were noted. The 6th and 7th lung cancer staging systems were compared for survival periods. Results Of the patients, 90% (n:108) were male and 10% (n:12) were woman. The first year survival was 81.6% and the fifth year suvival was 45.5%. At the admission, the most common symptom was chest pain (53.7%). The rate of smoker patients were 91.6% . Preoperative diagnosis was established for 62.5% (n:75) gf the cases. Methods for preoperative diagnosis were bronchoscopy in 45, transthoracic needle aspiration byopsy in 30 patients. Frozen section diagnosis were used for 45 patients during explorative thoracotomy. The most common lung resection types were lobectomy in 55% and pneumonectomy in 27%. The most common histopathologic diagnosis was epidermoid lung carcinoma in 55 patients (45.8%). Complete anatomic resections were done in 89% (n:107), incomplete non anatomic resections were done in 5.8% (n:7) and 5% (n:6) of the cases were intraoperatively decided unresectable. The most common postoperative complication was prolonged air leakage in 10.8% (n:13). In spite of Stage 1B was the most common stage according to the 6th staging system, stage 1A was most common stage in 7th staging system. Stage of 1A has the best survival ratio for 5 years for both staging systems. Survival rates of 5 years were 88% for stage 1A, 53.8% for stage 1B for 6th staging system and 85.7% for stage 1A, 53.8% for stage 1B and 50% for stage 2A for 7th staging system. Conclusion The 7th staging system has superior value than 6th system for measure of the extent of disease, which is used to guide management and determine prognosis.